Japán és Ausztrália sportolói komoly megkülönböztetésben részesültek. Míg a nők az alacsony kategóriájú osztályon utaztak, addig a férfiak a business osztályon múlatták az időt az európai repülőúton. Az eset komoly felháborodást váltott ki világszerte.
Japán világbajnok női futballcsapata kénytelen volt beérni a turistaosztállyal, míg a férfiak a jóval magasabb árkategóriájú business osztályon utazhattak a londoni olimpiára. A Japán Labdarúgó-szövetség mindezt azzal magyarázta, hogy a férfiak profi játékosok.
Pedig a férfiak 23 éven aluli válogatottjának tagjai élvezhették az extra szolgáltatást. Ehhez csak ennyit fűzött hozzá Homare Sawa, a 2011-ben világ legjobb női játékosának választott labdarúgó: "Éppenséggel fordítva kellett volna ennek lennie, már csak az életkorból adódóan is".
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/d95543cd-e9f8-431e-bc01-bfed4c71f67b.jpg)
Nem volt másként a helyzet az ausztrál kosárlabda válogatottakkal sem. Férfiakat a business, nők a turistaosztályras ültették. Azért is említésre méltó az effajta megkülönböztetés, mert ebben az esetben a nők jóval magasabban kvalifikált játékosok férfitársaiknál. Ha csak az eredményeket nézzük, a férfiaknak eddigi olimpiai szerepléseik alatt még nem sikerült érmet szerezniük, a nők viszont az elmúlt három olimpián rendre döntőig jutottak és el is hozták az ezüstérmeket, írja az Independent.
Persze, nem minden női játékos utazott az olcsó üléseken. A legnagyobb sztárok "természetesen" a business osztályon foglaltak helyet. Ilyen volt például Lauren Jackson, aki az amerikai női profiligában szerepel, a Seattle színeiben, neki ez járt, hiszen ő egy "nagykövete" a csapatnak. Egy másik, szintén Amerikában pattogtató játékos, Liz Cambage pedig kifizette a két osztály közötti különbözetet, hogy a magasabb osztályon utazhasson.
Scott Derwin, az Ausztrál Kosárlabda-szövetség jelenlegi vezetője a következő nyilatkozatot adta ki a történtek után: "Minden csapatnak megvan a tervezett költségvetése, amelyet a csapatok vezetői diszkrécióval kezelnek, és ők döntik el, hogy hogyan használják fel. Ez vonatkozik az utazási költségekre is." A Derwint augusztus 4-én váltó Kristina Keneally viszont elmondta, hogy örülne, hogy ha lenne egy hivatalos állásfoglalás az utazásokkal kapcsolatban: "Ma már nincs mentség arra, hogy különböző szinteken kezeljék a férfi, vagy a női csapatokat, miközben ugyanarra a világeseményre utaznak. Az egyenlőtlenség még felháborítóbb, ha közismert, hogy a női csapatunk a világ egyik legjobbja."
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/640x240_tamogato_doboz_BF_kombo.jpg)