Sport Somos Ákos 2012. március. 21. 16:51

Babos Tímea: „Egyszer csak azt mondtam, ezt most már megnyerem”

Pályafutása harmadik felnőtt versenyén már elődöntős volt, a negyediket – élete első WTA-döntőjét – megnyerte, amivel azonnal 39 helyet ugrott előre a világranglistán, a legjobb hetvenbe került. Babos Tímea az utóbbi négy év legjobb Top 100-as debütálását produkálta női teniszben.

A Park Teniszklub kemény borítású pályáján edz Babos Tímea, a legelőkelőbb helyen jegyzett magyar teniszező. Hatvannyolcadik a világranglistán. Sokat nem ünnepelteti magát a Monterreyben aratott tornagyőzelem után, azóta túl van már egy újabb tornán és még utazik Dániába is a salakpályás szezon előtt.

Másfél éve a szakmai stábbal azt a célt tűzték ki, hogy 2012 végére az első százban lesznek, ehhez úgy 150 világranglista pontot kellett volna szereznie. Több mint négyszáz lett belőle, egy tornagyőzelem és – a hírek szerint – szurkolótábor a világ másik felén (is). Carla Suárez Navarro volt az utolsó női játékos, aki ekkorát tudott ugrani a Top 100-ba kerülve, majdnem négy évvel ezelőtt.

Megfizette a tanulópénzt
Stiller Ákos

Mexikóban ünnepeltek kicsit, mondja mosolyogva, de igazából még nincs itt az ideje. A munkában hisz, ezért inkább az edzésekkel foglalkozik, nem azt nézi, mit ért el eddig. Nagy ugrás volt az ifjúsági versenyek után rögtön a WTA-sorozatba belevágni, edzőjével és édesapjával ők választották ezt az utat – egyelőre úgy néz ki, jól döntöttek.

„November óta folyamatosan tudom építeni az önbizalmam. Jó partnerekkel, sportpszichológussal készülhetek, utóbbi rengeteget jelent, mert korábban fejben elég gyenge voltam. Persze mi  tudna önbizalmat adni, ha nem a győzelem. Elhittem, hogy meg tudom verni ezeket az ellenfeleket” – mondja.

A gyorsan jött eredmények azt mutatják, hamar levetkőzte a fiatalokra jellemző gátlásokat, már nem nézi, ki áll a háló túloldalán.

"A szervám kulcsfontosságú"
Stiller Ákos

„A tavalyi budapesti tornán meg akartam mutatni a tudásomat, de a lámpaláz miatt elvesztettem a meccsemet. Úgy tűnik, ez jó tanulópénz volt. Fejlődök. Monterreyben, az elődöntő előtti este mondtam Levinek (Barátosi Levente edző), hogy szerintem nem én fogok nyerni. Azt mondta, ne foglalkozzak vele, legyen egy jó meccs. Aztán az első játszma alatt – itt volt lehetőség behívni az edzőt – egyszer csak azt mondtam neki, ezt most már megnyerem. Már nem izgultam, sőt, inkább feldobott, hogy itt vagyok. És a döntőben még inkább ezt éreztem.”

Babos játéka folyamatosan fejlődik és még fejlődhet. Alapvonal játéka felnőtt szinten is megfelelő, ugyanakkor a fejlődés lényege, hogy ne csak egy vagy két elemtől függjön a siker.

„A szervám kulcsfontosságú volt mindig is, de most már ehhez is máshogy közelítek. Régen úgy gondoltam, hogy ha a szervám nem jön be egy adott százalékban az adott meccsen, akkor én nem nyerhetek. Most meg elhiszem, hogy enélkül is tudok meccset nyerni. Természetesen vannak még hullámvölgyek, de most már legtöbbször tudom, mit húzzak elő, ha valami nem megy.”

Első felnőtt trófeájával Mexikóban
MTI / EPA / Miguel Sierra

A gyorsan jött sikerek átírták a versenynaptárát is: „Év elején még nézegettük a 25-50 ezres versenyeket, hogy hol lenne érdemes pontokat gyűjtögetni – most meg nézzük a nagy WTA-tornákat, hogy hol lehetnék kiemelt. A budapesti versenyt persze nagyon várom, de remélem, a római, madridi nagy tornákon is ott lehetek – s persze életem első főtáblás Grand Slam tornáján, a Roland Garroson.”

A 93-as születésű Babos Tímea a juniorok között háromszor nyert Grand Slam tornát párosban, a világranglistán a második helyig jutott. A nagy ugrás, a felnőtt versenyek világa bejött, hamarabb érte el első sikereit, mint álmodta. Az igazi kihívás – szakmailag és pszichésen is -, hogy itt ne jöjjön motivációs szünet.

„Monterrey után megkérdezték, most mi a célom, én meg hirtelenjében nem is tudtam. Most ki kell tűzni valami új célt. A londoni olimpia eredetileg nem szerepelt a távlati célok között, de most, hogy ilyen közel kerültem hozzá, nem szeretném kiengedni a kezem közül. Remélem, megkapok a szerepléshez minden támogatást. Aztán az ötvenbe jutás lehet a következő cél.”

Babos Tímea és edzője
Stiller Ákos

Babos Csaba, Tímea édesapja egy lányát már elterelgette a profi karrier felé, de ő végül nem jutott túl a legmagasabb küszöbön. Azt mondja, az elmúlt 3-4 évben vagy négyszer utazták körbe a földet, napi 30 órát dolgoztak, de nem azért van meg erre a lehetőség, mert gazdagok lennének – pénzről nem szívesen beszél -, hanem mert teniszedzői tapasztalatait és kapcsolatait sikerült kihasználniuk. Mindenesetre, ha azt néznék, mennyi jön vissza ebből anyagilag, biztosan nem vágtak volna bele.

„Nem ranglistában, hanem játékban gondolkodtunk. Ha az fejlődik, úgyis jön a ranglistapont is. Timi pályájában eddig nem volt törés, minden évben előrébb végzett, mint az előzőben, reméljük, ez folytatódik sokáig.”

Babos Tímea az áprilisi Budapest Grand Prix-n , majd a Roland Garroson és Wimbledonban is a jelenleg második legjobban rangsorolt magyar teniszezővel, Arn Grétával indul párosban.

"Mint egy üldözőverseny a Tour de France-on"

A Park Teniszklub vezetője, Homonnai Géza biztosította a hazai feltételeket Babos Tímeának, aki köré édesapja vezetésével szerveztek profi csapatot. Az edző Barátosi Levente szerint Babos a nagyokhoz méltó alapvonal-játékra képes, de még bőven van feladatuk.

 

„Az első és legfontosabb az adogatás. Ezeken az év eleji versenyeken ez világszínvonalon működött.  De mindent, a tenyerest, a fonákot, a lábmunkát, folyamatosan fejleszteni kell.

 

A világranglista olyan, mint egy üldözőverseny a Tour de France-on, van egy élboly, amelyiket folyamatosan üldöznek a többiek, nem szabad megállni, visszafele nézegetni, mert beérnek. Elöl van egy huszas-harmincas „massza”, akiket csak az aktuális napon kifogott legjobb formával lehet legyőzni – ugyanakkor egy esetleges rossz formával még a 100-250 közötti versenyzőktől is ki lehet kapni.

 

Az ifjúsági és felnőtt versenyek között óriási átmenet volt, tavaly azért mindnyájunknak voltak álmatlan éjszakái emiatt. Idén viszont felszabadultan játszik a legjobbak ellen is, a következő fejezet majd az lehet, amikor neki kell kivédenie az ellene felszabadultan játszók próbálkozásait.

 

Tavaly 32 hetet utazott, ő olyan típus, akinek folyamatos versenyzésre van szüksége, közben pedig folyamatos edzésekre. Tudomásul kell venni, ennek a szereplésnek ez az ára.”

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?