A magyar női vízilabda-válogatott kedd este Spanyolország nemzeti csapatával mérkőzik a négy közé kerülésért, egyben az olimpiai kvalifikációs tornáért. A hvg.hu Merész András szövetségi kapitányt kérdezte az eddigi meccsekről és a mai esélyekről.
A mai Magyarország–Spanyolország női vízilabdameccsen sok múlik, hiszen aki nyer, már biztosan részt vehet az április olimpiai kvalifikációs tornán. Merész András együttese eddig három csoportmeccsen van túl, Nagy-Britannia és Hollandia legyőzése után kikapott a címvédő orosz válogatottól. Nehézség szempontjából éppen sorrendben jöttek az ellenfelek.
A britek elleni meccs volt az első (19-9), ami nem csak a gólarány javítása miatt volt jelentős. A Európa-bajnokság két csoportjának utolsó helyezett csapatai ugyanis már csak a 7. vagy 8. helyen végezhetnek, márpedig egyik sem jogosít fel az áprilisi kvalifikációs tornán való részvételre. Az ugyanis csak az első ötnek jár, így az első győzelem azt jelentette, hogy a saját négyesünkben nem leszünk sereghajtók.
„A britek ráadásul magyarfóbiában szenvednek, és rendre gyengébbek ellenünk annak ellenére, hogy sokat találkozunk. Legutóbb a mi bajnokságunkban is indultak, és kétségkívül fokozatosan jönnek föl – mondta a hvg.hu-nak Merész András, a magyar női csapat szövetségi kapitánya. – A hollandok elleni meccs pedig azért volt fontos, mert az első körben kikaptak az oroszoktól, így tudtuk, ha megverjük őket, garantált a csoport második helye. Arról nem beszélve, hogy mekkora önbizalmat ad egy olimpiai címvédő legyőzése.”
A kapitány szerint az oroszok elleni vereségre legjobban az a mondás illik, hogy „ami nem öl meg, az megerősít”. „A csapatunk már másfél hónapja nem kapott ki európai ellenféltől, így talán még időben jött ez a zakó. A vereség okát abban látom, hogy nem tudtuk megakadályozni a lefordulásokat, de tanultunk belőle, erre a jövőben figyelnünk kell.” Merész András elmondta, hogy nem szeret arra hivatkozni, hogy ez egy fiatal csapat, ráadásul a ma esti ellenfél, Spanyolország hasonló cipőben jár.
„Talán még egy évvel korábban kezdték el a fiatalítást, mint mi, de az egész csapatot nézve szerintem még nálunk is fiatalabbak. Igaz ránk és rájuk is, hogy egy fiatalabb csapat persze tapasztalatlanabb, ugyanakkor nagyobb léptékben képes fejlődni, mint egy idősebb gárda.” Esélylatolgatásba Merész András nem akart nagyon belemenni.
„Talán 51-49 százalék ide, de az Eb-n van hat olyan csapat, amelyik bármit elérhet egymás ellen. Azt szoktam mondani, hogy ma már egy női vízilabdameccs akkor is másképp végződne, ha tíz perccel később kezdenék. Egységes az élmezőny. A mai, spanyolok elleni meccsen is lesznek hullámvölgyek, és szerintem az fog dönteni, ki hogy tud kijönni ezekből, ki kezd idegesebben.”
Miben vagyunk jók? A magyar női pólócsapat erőssége talán a kapusposzt, ahol Bolonyai Flóra és Gangl Edina remekül teljesít, a kapitány elmondása szerint a legutóbbi edzésnél például a spanyolok rengeteget nézték és elemezték a kapusainkat. Emellett lövőerőben talán jobbak vagyunk, ez a két dolog pedig a javunkra fordíthatja a meccset. Centerposzton sem állunk rosszul, de ott a spanyolok sem panaszkodhatnak.
Van esély az olimpiára? Faragó Tamás szerint mindenképpen, és Merész András szerint is lényegesen több, mint mondjuk másfél hónapja. „Ez annak a szervezett és szisztematikus közös munkának köszönhető, amit szeptember óta végzünk. A sportágban a felkészülés minden terén nagy az összefogás, ami nagyon ígéretes a jövőre nézve. Matematikailag persze megvan az esélyünk az olimpiai szereplésre. A kvalifikációs tornán igazából az öt európai csapaton és Kanadán kívül a többi nem számít, viszont csak az első 3 vagy 4 mehet Londonba. Így a mostani Eb-n az is kiderül, áprilisban kik ellen kell játszanunk majd az olimpiáért.”
A ma esti Magyarország–Spanyolország női vízilabda mérkőzés 19:00-kor kezdődik az eindhoveni Pieter van den Hoogenband uszodában, itthon az m2 közvetíti élőben.
Lóbától a kiállításig – kis fogalomhatározó Európa-bajnokságokhoz II.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.