Sport MTI 2011. december. 07. 15:58

Szélvihar, hasadékok: "olyan, mintha egyedül lépkednék a felhőkön"

A szeles időjárás és a nehéz terep hátráltatja az Antarktiszt magányosan átszelő brit nő, Felicity Aston útját a sarkvidéken, de a rekordra törő nő úgy becsüli: két hét múlva elérheti a Déli-sarkot, hogy aztán a jeges kontinens másik felét is maga mögött hagyja.

Ha sikerrel jár, ő lesz az első nő, aki egyedül vág keresztül a Déli-sarkvidéken. Műholdas telefonon adott interjújában a kalandkereső úgy fogalmazott, hogy 370 kilométer választja el a Déli-sarktól. "Mindent egybevetve öt napos késésben vagyok, de ez mind relatív, így nem tekintem katasztrófának. Elég rosszak a látási viszonyok, rengeteg a hó. De a mai jó nap volt" - közölte szerdán. Útját fáradhatatlan szélfúvás nehezíti, és kacskaringós útvonalon halad, hogy elkerülje a hasadékokat.

Felicity Aston
AP

A 33 éves Felicity Aston november 25-én kelt útra, hogy mintegy 70 nap alatt 1700 kilométert hagyjon maga mögött. Abban bízott, hogy december 13-ra elérheti a Déli-sarkot. Aznap lesz száz éve, hogy a norvég Roald Amundsen expedíciójával elsőként eljutott a sarkra. Jelenleg több mint 30 küldetés tart a Dél-sark felé, hogy időben odaérjen a kerek évfordulóra. "Le fogom késni a partit, de azért jó, hogy a centenárium évében itt lehetek" - jegyezte meg Aston, aki korábban három évet dolgozott meteorológusként a British Antarctic Survey kötelékében, és 2009-ben egy csak nőkből álló csapatot vezetett a Déli-sarkra.

"A tőlem telhető legjobban felkészültem a mentális nyomásra is, de meglepett, milyen nagy hatással volt rám, hogy teljesen egyedül vagyok - árulta el. - Mindig ott motoszkál a fejemben a gondolat, hogy még mindig nagyon hosszú út áll előttem. Kulcsfontosságú, hogy ne sérüljek meg, mert akkor mindennek vége. Minden nap, amelyet sérülés nélkül vészelek át, jó nap." Ha sikerül megtennie az emberpróbáló utat, a brit nő lesz az első, aki saját erejéből egyedül szelte át a jeges vidéket. 1997-ben Boerge Ousland Norvégiából 64 nap alatt át tudott ugyan kelni, de ő egy ejtőernyőszerű vitorlával a maga javára fordította a szél erejét. Aston csak sítalpaira és izmainak erejére hagyatkozik, szánon húzza maga után felszerelését, beleértve sátrát. "Olyan, mintha egyedül lépkednék a felhőkön" - írta le az őt körülölelő tájat.

párizsi olimpia 2024
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.