A mai napon Tom Daley, az ifjú brit műugró bajnok beleveti magát a csodálatos, új vízisport-központ medencéjébe, és a hullámokat világszerte érezni fogják. Ezen a jeles napon London szívében, a Trafalgar téren Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke beszédet intéz a világ népeihez. Arra fogja ösztönözni a világ legjobb sportolóit, hogy csapatokat alkotva versenyezzenek a 2012-es londoni olimpiai és paralimpiai játékokon. Megkezdődik a visszaszámlálás. William Hague brit külügyminiszter írását változtatások nélkül közöljük.
Az Egyesült Királyság hat évvel ezelőtt nyerte el az olimpiai játékok rendezési jogát Szingapúrban. Figyelemre méltó utat tettünk meg azóta. Minden a tervek szerint halad. A főbb helyszíneken befejeződtek az építési munkálatok, egy évvel a játékok kezdete előtt. Nem léptük túl sem a költségvetési kereteket, sem a határidőket, és a legjobb úton vagyunk ahhoz, hogy a jövő nyár a sport- és a kulturális események szempontjából egyaránt feledhetetlen legyen.
Emlékezetes show lesz, és nem csupán a sport miatt. Természetesen a játékok a sportolói kiválóságról és a különleges személyes diadalokról szólnak. Senki sem tudja ezt jobban barátomnál, Lord Coe-nál, akit kimagasló eredményei feljogosítottak arra, hogy a sportolókat állítsa az olimpiai tervezés középpontjába. De az olimpia sok másról is szól.
Számomra az olimpiai és a paralimpiai játékok mindenekelőtt egy fogalomról szólnak: az örökségről, vagyis arról a maradandó hatásról, amit az emberek életére gyakorolnak. Nem csak a rendező városban vagy országban, hanem világszerte. A tartós örökségre vonatkozó elképzelés átszövi a 2012-es játékok minden aspektusát.
Például Kelet-London a szemünk láttára alakult át. A szakterületük legnagyobbjai között számon tartott építészek és mérnökök olyan sportlétesítményeket terveztek, melyeket közösségeink és látogatóink még hosszú évekig fognak élvezettel használni. Tették mindezt a fenntarthatóság maximális figyelembe vételével, amitől a londoni lesz a történelem első „zöld” olimpiája.
Az örökség az inspirációról is szól – arról, hogy reményt és ösztönzést ad a fiatal férfiaknak és nőknek. International Inspiration (Nemzetközi inspiráció) elnevezésű programunkkal a sport révén 12 millió gyermekhez jutottunk el a világ 17 országában, Azerbajdzsántól egészen Zambiáig.
Végül pedig arról is szól, hogy az olyan olimpiai értékek, mint a barátság, tisztelet és kiválóság összehozzák az embereket. Több mint három és fél millió jegy kelt el eddig. Emberek ezrei jelentkeztek önkéntesnek. További százakat jelöltek fáklyavivőnek, kiknek segítségével az olimpiai láng megteszi majd 70 napos – hegyeket, völgyeket, szigeteket átszelő – útját országunkban.
Jövő nyáron az olimpiai és a paralimpiai sport két hónapja idején, minden otthonban, minden rádión és tévén, a világ együtt fogja élvezni a játékokat. Éppen ezért, ahogy Rogge elnök úr meghívja a magyar sportolókat a londoni olimpiára, és Cseh László megkezdi a felkészülést az uszodai diadalokra, én Magyarország népet hívom meg, hogy legyen részese ennek a nagy jelentőségű alkalomnak.
Ma és az elkövetkező 12 hónapban szeretnénk vendégségbe hívni a világot, hogy osztozzanak velünk az olimpiai és paralimpiai élményekben, és hogy felfedezzék, mitől olyan nagyszerű hely az Egyesült Királyság mindazok számára, akik itt akarnak élni, turistáskodni, befektetni vagy éppen üzletelni.
365 nappal a megnyitó előtt készen állunk arra, hogy egy nagyszerű olimpia házigazdái legyünk, mely az által él majd tovább, hogy tízmilliók életére gyakorol pozitív hatást – és azt szeretnénk, ha ennek mindenki részese lenne.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.