Kemény Dénes, a magyar vízilabda válogatott szövetségi kapitánya egy ideje ismét a figyelem középpontjában van. Most jelent meg Enderi Judit vele készített interjúkötete (Kemény üzenetek címmel), és most érkezett haza Fort Lauderdale-ből, ahol halhatatlanná avatták. Ráadásul már csak két hónap maradt a sanghaji vizes világbajnokságig, ahol a csapata és velük ő maga is főszerepre készül.
A szép keménykötésben és jó minőségű, nehéz papíron megjelent könyv súlyát nem a külsőségek, hanem a kapitány gondolatai adják meg. A kötet olvasmányossága miatt lehetne azt is mondani, hogy sztorizgat, de valójában precízen kifejti, hogy a siker miért nem szerencse, hanem gondosan megtervezett és kivitelezett munka kérdése. Bár ez a kifejezés nem hangzik el a könyvben, de Kemény Dénes a csapatsportok „minőségbiztosításának” elméletét fejti ki lebilincselően izgalmasan, és igen egyszerűnek tűnő példákon keresztül. A győzelemhez nem elég jó játékosokat a vízbe küldeni, ahogy egy jó termékhez nem elegendő kiváló alapanyagot és gépeket vásárolni. Minden mozzanatot előre el kell tervezni, az eseményeket regisztrálni és elemezni kell, a visszacsatolásokon keresztül pedig ki kell javítani a folyamatban megjelenő hibákat, hogy többé ne fordulhassanak elő. Ahogy mondjuk egy kiváló sportkocsiba, úgy a csapat játékába is bele kell építeni a minőséget. Véletlenül nem lehet nagy tempóban sorozatosan bevenni a kanyarokat, és nem lehet világversenyen sem sorozatban meccset nyerni e nélkül.
Nem véletlen, hogy Kemény Dénes az utóbbi időben vállalati vezetőknek (is) sok előadást tartott a pólóválogatott irányítása során szerzett tapasztalatairól. A szövetségi kapitányi pozícióban ugyanis koncentráltan jelennek meg azok a problémák, nehézségek, kihívások, amelyekkel egy vezetőnek meg kell küzdenie függetlenül attól, hogy miféle munkahelyen dolgozik. A könyv érdekessége, hogy vezetési szakmai mélysége ellenére nagyon is közérthető, és hasznos, mert világossá teszi, hogy a tisztességes munka a legkifizetődőbb befektetés mindenki számára. Leginkább ezzel lehet egyre feljebb jutni. A részletek ott vannak a kötetben, amely talán ebbe a kategóriába illik a legjobban: ajánlott olvasmány.
Ha valaki elolvasta a Kemény üzeneteket, azt is jobban megérti, hogy a Comoban állatorvosi praxist gyakorló egykori vízilabdázó hogyan is juthatott el az amerikai International Swimming Hall of Fame május 6-i gálájára, ahol ő volt az egyik ünnepet. Hiszen a három olimpián is diadalmaskodó szakvezetőt ünnepélyes keretek között itt avatták a Nemzetközi Hírességek Csarnokának tagjává, és ezzel Kemény Dénes hivatalosan is bekerült a vizes sportok legnagyobbjai közé. Az úszás, a vízilabda, a szinkronúszás, a műugrás és a hosszútávúszás kiválóságait magába foglaló intézmény 1964 óta működik a floridai városban. Évente egyszer tartanak itt avatási ünnepséget, amikor 1965-től fogva az adott évben kiválasztott sportági kitűnőségek – versenyzők, edzők, sportvezetők – hivatalosan is elfoglalhatják helyüket a sportág hírességei, halhatatlanjai között. Honfitársaink közül elsőként – 1966-ban – az első magyar olimpiai bajnok, Hajós Alfréd került be a Hírességek Csarnokába. A közelmúlt híres sportolói és edzői közül olyan kiválóságok váltak még tagjaivá az illusztris társaságnak, mint Darnyi Tamás, Egerszegi Krisztina vagy Széchy Tamás. (Az alábbi videón a kapitány beiktatási beszédét mondja.)
Hazaérkezését követően Kemény Dénes elmondta: „Különleges megtiszteltetés számomra, hogy bekerülhettem a halhatatlanok közé. A beiktatás nagy erőt és lendületet ad a további munkához, biztosíthatom szurkolóinkat, hogy játékosaimmal ugyanazzal az alázattal dolgozunk az újabb sikerekért, mint eddig.” Elismerte, hogy e megtiszteltetésre már számított az athéni olimpia után, de az edzőknél alapkritérium a 25 éves munkásság. Mivel nem csak a válogatott időszakot számítják be, hanem még azt is, amikor 1986-ban gyerekekkel kezdett el foglalkozni most megkaphatta ezt a kitüntetést, hiszen magvan a 25 éves „múltja”.
A kapitány hazai köszöntésén nyílt levelet tett közzé, amelyben arra kéri a publikumot, hogy továbbra is támogassák a júliusi világbajnokságra, illetve a jövő évi londoni olimpiára készülő pólóválogatottat, sőt közvetlen kapcsolatteremtésre kéri őket.
Kemény Dénes nyílt levele |
Kedves Vízilabda Szurkolók!
|
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.