A magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitányaként három olimpiát nyerő szakember a hvg.hu-val az aranygenerációról, a sportág megújulásáról és a magyar játékstílus hatékonyságáról beszélt. Interjú.
hvg.hu: A vízilabda hamarosan újítás elé néz, legalábbis erről szólnak a hírek. Ön részt kíván venni - akár itthon, akár külföldön - aktívan ebben a folyamatban?
Kemény Dénes: Én nem érzem annyira égetőnek a vízilabda megújulását. Ennyi erővel a labdarúgásnak is meg kell újulnia, hiszen én akárhányszor magyar focimeccsre kapcsolok a tévében, szinte csak a játékvezetőket látom nézőként. Szerintem ha most vannak is olyan meccsek a vízilabdában, ahol kevesebb a néző, mint szokott, az nem azt jelenti, hogy a sportággal komoly problémák lennének. Persze lehet javítani az aktualitásokon, lehet a játékot szórakoztatóbbá, izgalmasabbá tenni. Az utóbbi időben több olyan meccset játszottunk - ilyen volt például a parádés gólokat és 13-6-os végeredményt hozó sydney-i olimpiai döntő is -, ami után egyetlenegy magyar embernek sem fordult meg a fejében, hogy a játékot meg kéne újítani. Ezek látványos és szórakoztató meccsek voltak.
hvg.hu: Szakmai berkekben mégis beszélnek változtatási igényekről.
Kemény Dénes: Valóban, most volt egy zágrábi Európa-bajnokság, amelyen mindenki a kevés nézőszámot kifogásolta. De ezt a tornát szeptemberben rendezték, nyitott uszodában. Nem kell csodálkozni azon, hogy nincs kinn több száz néző például egy török-orosz meccsen reggel tízkor, amikor a gyerekek iskolában vannak, szüleik pedig dolgoznak, ráadásul esik az eső. Nem láttam nagy tömegeket más magyar rendezésű nemzetközi sportrendezvényeken sem, melyeket hasonló időben rendeztek. Ezeken is csak a hazai csapat meccsein volt telt ház, mégsem beszél senki arról, hogy az adott sportágnak meg kellene újulni. Szóval ezzel a megújulás dologgal nem igazán értek egyet.
hvg.hu: Az újítási szándékot én nem elsősorban a sportág technikai oldalára értettem.
Kemény Dénes: Vannak, akik esküsznek például a kisebb medencére, de sok más dolgot is említenek. Ez a pályaméret egyébként is érdekes, mert ha huszonöt méteres medencében játszanának, akkor húsz lenne jó, és így tovább. Ilyeneket keresni szerintem pótcselekvés. Dolgozni kell a parton, edzéseket tartani, aztán odamenni a mérkőzésre és vállalni a végeredményt. Ez a férfias dolog.
hvg.hu: Mi várható Londonban és mik az ön tervei a jövőt illetően? A sportban maradna vagy pihenni szeretne?
Kemény Dénes: Ami a közeljövőt illeti, nyilvánvaló, hogy Londonban van esélyünk, bár kisebb, mint az ezt megelőző három olimpián. De egyértelműen azok között leszünk, akit senki sem mer leírni. Ez a csapat most is nagyon jó játékosokból áll. Azt, hogy én London után mit fogok csinálni, majd eldöntöm London után.
hvg.hu: Az aranygeneráció játékosai közül tudja-e már konkrétan, hogy kire számít játékosként és kire például a szakmai stábban? Elképzelhető, hogy Benedek Tibort szeretné kinevelni utódjának?
Kemény Dénes: Aktív játékosként mindenkire számítok azok közül, akik a Volvo Kupán játszottak, valamint Steinmetz Ádámra is. Akik ott voltak a keretedzéseken, azok mind számításba jönnek a sanghaji világbajnokságon és a londoni olimpián. Benedek Tibor szerepe mellettem egyelőre megbízott edző, aki valóban magas szinten látja el a feladatát, de hogy akar-e tovább edzősködni, vagy milyen poszton kíván tovább dolgozni, az rajta múlik.
hvg.hu: A vízilabdában a fizikai képességekre és szigorú taktikára épülő délszláv stílus érvényesül a kreatívabb, kezdeményezőbb magyarral szemben. Mi a megoldás? Mi is vegyük át, vagy inkább a sportdiplomáciában kell hatékonyabbnak lennünk, hogy a sportág úgy változzon, hogy mi is egyre jobban tudjunk érvényesülni?
Kemény Dénes: Mi mindig is úgy nyertünk, hogy az ellenfelek megtanulható tudásán felül a medencébe vittük a saját kreativitásunkat. De ha mindig csak az utóbbira bazíroznánk, sehova nem jutnánk. Nekünk legalább ugyanannyit kell dolgoznunk, és fizikai tulajdonságokban legalább ugyanolyan erősnek lennünk, mint az ellenfelek, mert ekkor tud a kreativitásunk pluszt adni, és a döntetlen körüli eredményeket is győzelemre váltani.
hvg.hu: A magyar klubcsapatok szintjén ez miért nem sikerül? Miért vagyunk ott gyengébbek?
Kemény Dénes: Én a magyar válogatottért felelek, amelynek szereplései és eredményei a magyar klubcsapatokhoz képest már az utóbbi tizenöt évben is jelentősen eltértek. A klubcsapatoknak ez idő alatt egyetlen Euroliga-győzelme volt, a válogatottnak pedig tíz aranyérme.
hvg.hu: Nincs összefüggés az erős hazai bajnokság és az eredményes válogatott között?
Kemény Dénes: De igen, viszont úgy látszik, itt nem volt. És ez nem vélemény, ez az eredményeken alapuló tény.
hvg.hu: Nyáron három nagy nemzetközi torna is lesz, ahol válogatott kerettagok érintettek: junior vb, Universiade és felnőtt vb. Hogyan oldják meg, hogy a legerősebb keretek utazzanak el. Lehet-e formát élesíteni ennyiszer?
Kemény Dénes: Itt három különböző korosztályról van szó, úgyhogy ez nem ütközik. Az 1992-es születésűek, vagy annál fiatalabbak játszanak az ifi-Eb-n. Előtte van Universiade, ahol más a korosztály és mások a kritériumok is, mert főiskolához van kötve, hogy valaki szerepelhessen. És van a felnőtt válogatott, az játszik a leghamarabb, júniusban.
hvg.hu: Átfedés azért van közöttük.
Kemény Dénes: Igen, de ha a válogatott programjának vége lesz, azt, hogy a felnőtt vébén szereplő fiatalok közül ki vesz részt az Universiadén vagy az ifi-vb-n, az edzőjük fogja eldönteni, nem én.
Vincze Szabolcs
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.