2009. szeptember. 18. 12:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 18. 13:16 Sport

Taróczy a tenisz jövőjéről, Federerről és a hibázó vonalbírókról

Az amerikai nyílt teniszbajnokság döntőjében meglepetésre a húszéves Juan Martin Del Potro öt szettben legyőzte a világelső Roger Federert. A hvg.hu munkatársa a párosban kétszeres Grand Slam-győztes, eddigi legeredményesebb magyar férfi teniszezővel, Taróczy Balázzsal beszélgetett a tenisz jelenéről és jövőjéről, a magyar játékosok szerepéről.


„Az amerikai nyílt teniszbajnokság döntőjének végeredménye számomra is meglepő volt, ugyanakkor egy kis csalódottságot is éreztem – mondta Taróczy a hvg.hu-nak. – Előzetesen Federer győzelmére tippeltem, és azért örültem volna jobban a győzelmének, mert őt tartom minden idők legnagyobb teniszezőjének. Én azt a fajta szellemes és elegáns teniszt szeretem, amit ő játszik, de az biztos, hogy innentől kezdve egyre nehezebb dolga lesz a Grand Slam-eken és a nagyobb tornákon.”

Az egykori klasszis szerint a tenisz egyre inkább abba az irányba megy el, amit a Juan Martin Del Potro-szerű játékosok képviselnek. „A különbséget látni lehetett a US Open döntőjében is, ahol két különböző karakterű és játékstílusú teniszező csapott össze. Az egyik – Federer – rendkívül technikás, elegáns, igazi művésze a sportágának, vele szemben pedig egy nagyon atletikus, jó felépítésű, és inkább a fizikumával érvényesülni tudó sportoló állt. Ez a fizikai fölény jött ki a finálé ötödik szettjében.”

Gond volt a szervákkal
© AP
Federer vereségének azonban nem csak ez volt az oka, hiszen eddig is bírt Del Potróval, és számtalanszor győzött már le hasonló stílusban játszó ellenfelet. „A kritikus pont a szerva volt. Federer jóval gyengébben adogatott a döntőben, mint előtte sokáig. Eddig szinte biztosak lehettünk benne, hogy ha kritikus helyzetbe is kerül egy-egy meccsen, az adogatásainak köszönhetően kikeveredik belőle. Ezúttal nem így volt, alacsony százalékban jöttek be az első szervái. A fordulópont a második szett volt. Ha azt megnyerte volna, akkor nagy valószínűséggel a döntőt is hozza.” Ezt egyébként maga a svájci játékos is elismerte.

Taróczy szerint az a stílus, amit Del Potro képvisel, kevésbé látványos. A mostani döntőben ez nem jelentett gondot, hiszen a más teniszt játszó ellenféllel szemben ez is szórakoztató volt. „Sajnos úgy látom, a tenisz egyre inkább ebbe az irányba megy el, és egyre több Del Potróhoz hasonló atletikus teniszező kerül ki az iskolákból. Ennek köszönhetően a jövőben egyre több ilyen típusú játékos kerülhet össze a tornákon, ami viszont kevésbé látványos meccseket jelent.”

Az ezredforduló után Federer évekig egyeduralkodó volt, az utóbbi években azonban – Rafael Nadal, Novak Gyokovics, Andy Murray vagy Juan Martin Del Potro megjelenésével – megváltozni látszik ez a helyzet. „A sportágnak mindenképpen jót tesz, hogy egyre erősebb és színesebb a mezőny – folytatta Taróczy. – A világranglista első öt játékosa között egyre szorosabb a verseny és egyre kisebb a különbség. Szerintem a Federer-Nadal-Gyokovics-Murray-Del Potro élbolyhoz még Fernando Verdasco zárkózhat fel. Rajta kívül jelenleg nem látok mást, aki egy-egy meccsen kívül tartósan is hozni tudná a szűk elitbe kerüléshez szükséges jó formát.”

Az idei amerikai nyílt teniszbajnokságon feltűnően sokat hibáztak a vonalbírók, holott egyébként a nézők észre sem veszik, hogy egyáltalán ott vannak. A legkirívóbb eset Serena Williams nevéhez fűződik, aki válogatott durvaságokat vágott az ellene ítélő vonalbíróra. „Érdemes tudni, hogy bár a meccsvezetők vérbeli profik, a vonalbírók gyakran a műkedvelők közül kerülnek ki. Serena Williams valóban túlreagálta az esetet, megérdemelt a büntetése, ugyanakkor nevetségesnek és felháborítónak tartom, amikor lábhibát fújnak második szervára. Nem ezzel kellene pontok, olyakor nagyon is fontos pontok sorsáról dönteni.”

                   SERENA WILLIAMS ESETE A VONALBÍRÓVAL A 2009-ES US OPENEN


A magyar teniszezők teljesítménye az utóbbi hónapokban felemásra sikeredett. Legmagasabban rangsorolt játékosunk, Szávay Ágnes szereplése az év utolsó Grand Slam-tornáján csalódást keltő volt, Czink Melindát Serena Williams búcsúztatta, akit legyőzni óriás bravúr lett volna. Ugyanakkor meglepetés, hogy a 17 éves Fucsovics Márton megnyerte a juniorok páros versenyét Flushing Meadows-ban.

„Szávay amerikai szereplése nem sikerült jól, de nemcsak a US Openen, hanem az azt megelőző tornákon sem. Budapesti tornagyőzelme után mindenki azt gondolta, most végre jönnek a várva várt jó eredmények, de szerintem ő nem igazán szeret Amerikában játszani. Pedig nem volt rossz a sorsolása a US Openen. Czink Melinda teeljesítménye mögött rengeteg munka és állhatatosság van, ezt a világranglista-helyezést én nagyon jó eredmények tartom. Fucsovics Márton már 12 évesen is korosztálya egyik legjobb játékosa volt nemzetközi szinten is. Nagyon jó fizikai adottságú, lelkes és ambiciózus fiatalemberről van szó, aki az utóbbi években ugyan eltűnt kicsit, de most megint megmutatta magát. Nagyon remélem, hogy itt nem áll meg.”

TARÓCZY BALÁZS ÉS A TENNIS CLASSICS
Taróczy Balázs a tavalyi nagy sikerű torna után idén is igazi ászokat hoz hazánkba. 2008-ban Björn Borg, John McEnroe, Goran Ivanisevics, Pat Cash, Guillermo Vilas és Henri Leconte volt a Tennis Classics vendége. A profi lebonyolítás és a meghívott sztárok miatt egyre nagyobb presztízsű torna szervezőjének köszönhetően idén többek között Boris Becker, Mats Wilander és Yannick Noah lép pályára a Papp László Budapest Sportarénában. Az eseményre október 10. és 11. között kerül sor, a részletekről a torna honlapján olvashat.









párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.