2009. április. 23. 11:26 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 23. 11:48 Sport

A kapitány szerint csoda lenne a bentmaradás a jéghoki vb-n

"Nagyobb csoda lenne a bentmaradás, mint a tavalyi feljutás" - hangoztatta Pat Cortina, a pénteken kezdődő svájci világbajnokságon részt vevő magyar jégkorong-válogatott szövetségi kapitánya.


A kanadai szakember szerint helyén kell kezelni a szereplést: most olyan erős ellenfelekkel találkozik együttes, amilyenekkel tétmérkőzésen még soha. Minden csoportellenfél - a szlovák, a kanadai és a fehérorosz is - NHL-es sztárokkal áll ki, míg a magyarok mostani keretében csak Szuper Levente és Vas János mondhatja el magáról, hogy volt szerződése tengerentúli profiligás alakulattal, ám egyikük sem lépett pályára az NHL-ben.

"A realitásokat nézve nekünk nem a vb elején kell villognunk, hanem a második héten. Persze ha a szlovákok vagy a fehéroroszok ellen van esély a bravúrra, akkor megpróbáljuk a lehetetlent. Kanada más, ellenük nincs keresnivalónk, persze egy meccsen bármi megtörténhet. Ha pedig a csoportban az utolsók leszünk, akkor sincs baj, mert játszunk a kiesés elkerüléséért a mi játékerőnkhöz közelebb állókkal" - mondta az MTI-nek Cortina, aki az olasz válogatott kapitányaként már megismerte a világbajnokság semmihez sem hasonlítható légkörét. 

"Tavaly Szapporóban a fiúk megdolgoztak azért, hogy most itt lehessenek, és a világ legjobbjaival vehessék fel a küzdelmet. A divízió I-ből bravúrral jutottunk tovább, most viszont kétnaponta keményebbnél keményebb meccsek várnak ránk."

A kvartettekből az utolsó helyezettek az alsóházban folytatják, és a körmérkőzések után az utolsó kettő kiesik. A magyarok a 16-os mezőnyben a leggyengébb helyen állnak a világranglistán, huszadikként. Magyarországon 2000 igazolt játékos és 17 fedett pálya van, míg a csoportellenfél Szlovákia 10 ezer hokist és 47 fedett arénát, Kanada 560 ezer (!) játékost, 2451 fedett és 11 ezer nyitott pályát tud felmutatni. Az ellenfeleknél például a szlovák Michal Handzus négymillió, a kanadai Dany Heatley 10 millió dollárt keres, miközben a magyar szövetség éves költségvetése megközelítőleg egymillió dollár.

"Szeretnénk megmutatni, hogy nem véletlenül vagyunk itt. Jó lenne ismét csodát tenni, de nem lesz egyszerű- nyilatkozta a 231-szeres válogatott, 39 éves Kangyal Balázs csapatkapitány, aki nem felejtette el megemlíteni a néhány hete elhunyt csapattársát, Ocskay Gábort sem: - Azt viszont ígérhetem, hogy minden megteszünk, és küzdeni fogunk Gáborért is."

A vb legnagyobb esélyesének a címvédő oroszokat tartják, ők szerdán 5-1-re verték a Cortina-sereget. Mellettük a kanadai, a svéd, a finn vagy a cseh válogatott lehet a befutó.

A mérkőzések mellett két fontos magyar vonatkozású esemény is lesz a tornán. Május 8-án dől el, hogy ki rendezi a 2014-es vb-t. Az eddig háromszor sikertelenül pályázó magyarok mellett a fehéroroszok, a lettek és az ukránok kandidálnak. A pályázati anyag szerint Budapest és Székesfehérvár lenne a házigazda, a fővárosban a 12 500 férőhelyes Papp László Budapest Sportarénában, Székesfehérváron pedig a 2012-re elkészülő, 7500 fős új csarnokban játszanák a mérkőzéseket. Tartalékhelyszín a debreceni Főnix Aréna, amely 7500 néző befogadására bővíthető. Az üzleti terv alapján a kiadások közel 9,5 millió, a bevételek 12 millió euróra rúgnak, így állami támogatás nélkül is nyereséges lehet a rendezvény. A másik magyar vonatkozású esemény, hogy május 5-én, Bernben iktatják be Schell László korábbi játékvezetőt a sportág nagyjait felvonultató Hírességek Csarnokának tagjai közé.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.