2009. március. 11. 18:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 11. 22:38 Sport

Nem lesz válság, amíg 150 milliót lehet nyerni egy nap alatt

Szinte az egész világon – így hazánkban is – virágkorát éli a póker, azonban a gazdasági válság a szerencsejátékokat sem kíméli. Nagy valószínűség szerint az elmúlt években dinamikusan fejlődő iparágban visszaesésre nem kell számítani 2009-ben sem.


Az azonban már a krízis első hónapjaiban látható volt, hogy a játékosok jobban meggondolják, hogy mennyi pénzzel ülnek asztalhoz. Számos vélemény látott napvilágot az elmúlt fél évben arról, hogyan érinti a globális pókeripart a gazdasági válság, s bár a néhányan úgy vélekednek, hogy akár nagyobb visszaesés is lehet 2009-ben, a többség inkább azt várja, hogy idén is bővülni fog a piac, főleg az online póker további népszerűség-növekedésének köszönhetően.

Pedig a szerencsejátékokat az ilyen krízisek igencsak megviselhetik, hiszen amikor az emberek kétszer is meggondolják, hogy mire költsék pénzüket, akkor sokszor éppen a szórakozásukon spórolnak. Szakértők azonban úgy vélik, hogy ha ez így is lesz, a pókeripar az elmúlt esztendőkben olyan dinamikát mutatott, amit egy válság nem tud csak úgy elsöpörni.

Gyors felfutás

Az öt legnagyobb online pókeroldal látogatóniak száma napi bontásban
© http://www.pokerlistings.com
Igaz, ami igaz, eddig ebben az évtizedben az ágazat hihetetlen felfutásának lehettünk szemtanúi. Azt, hogy a teljes szektor mekkora összeget mozgat meg, nehéz lenne megsaccolni, de az online póker ipar méretére vannak becslések. Az interneten 1998-ban bemutatkozó kártyajáték ma már szinte biztosan 10 milliárd dollárt meghaladó bevételt hoz az online bukmékerirodáknak, és kaszinóknak – akad olyan vélemény is, amely 16 milliárdosra saccolja az online pókeripar forgalmát.

A növekedés ütemét mutatja, hogy 2005-ben – amikor egyes becslések szerint 600 százalékkal növekedett a forgalom – még csak 2-3 milliárd között lehetett az online pókerből származó bevétel, s a legutóbbi kimutatások is azt jósolták, hogy a 2007 és 2012 közötti öt évben is masszívan kétszámjegyű lehet a növekedés az ágazatban.

Ellenvélemények: pókerpiramis

Ez az oka annak, hogy a legtöbben úgy vélik, hogy a válság, ha vissza is veti, nem fogja megállítani a bővülést. Akadnak azonban más vélemények is. A Pokertips.org oldalon például még októberben jelent meg egy írás, amely arra hívta fel a figyelmet, hogy az online póker piramis felépítésű. A piramis tetején vannak a legjobb játékosok, mivel azonban ez legjobb esetben is csak egy nulla összegű játék lehet – valójában nem az, hiszen még az online kaszinóknak is származik belőle bevétele –, a nyertesek azért lehetnek fenn, mert alul van egy nagyobb tömeg, amely általában kisebb veszteséggel száll ki. A válság azért lehet veszélyes, mert azok, akik állandóan csak buknak, eltűnhetnek a piramis aljáról, és akkor hirtelen azok találhatják magukat vesztes pozícióban, akik most középen vannak, azaz eddig kisebb összegeket nyertek a pókeren. Ez pedig elindíthat egy folyamatot, ami a piramis összeomlásához vezet. Októberben még úgy tűnt, hogy az elméletnek némi alapja is lehet, hiszen a válság első súlyosabb hónapjában valóban csökkent némileg a játékosok száma az online kaszinókban, azóta azonban visszaállt a korábbi növekedési trend.

A szkeptikusok másik köre nem a játékos szám visszaeséstől, hanem az egy ember által pókerre költött összeg számottevő csökkenésétől tart. A gazdasági válság előtt az online kaszinók vendégei kéthetente 100-200 dollárt költöttek, ez a szám azonban egyes vélemények szerint akár 25-50 dollárra is visszaeshet. Márpedig amennyiben ez bekövetkezik, akkor a játékoskör bővülése sem akadályozza meg a piac szűkülését.

Mi lesz itthon? (Oldaltörés)

Ha komoly visszaesést nem is, szerkezeti átalakulást hozhat, és már hozott is a pókeriparban a válság – mondta a hvg.hu-nak Tatár Gergely, a Magyar Póker Szövetség elnöke. Hozzátette: a legfőbb változás a krízis kirobbanása óta, hogy a játékosok nem a cash game-t keresik – ahol mindenki annyi pénzzel játszik, amennyije van –, hanem inkább a fix beszállós tournamenteket, utóbbiak ugyanis olcsóbbak, és kiszámíthatóbbak.

A tendencia itthon és külföldön is megfigyelhető, mivel azonban Magyarország pókerkultúrája merőben eltér például az Egyesült Államokétól, az egyes országokban más-más mértékben jelentkezik. Hazánkban már nem igazán működőképesek a kaszinókban a cash game, míg Las Vegasban például, ahol tavaly novemberben jártam, még mindig 30 asztalnál játszák a Bellagióban – jelezte az elnök.

Itthon ugyanakkor a válság ellenére is egyre népszerűbbek a nagy beüléses versenyek, ahol a tournament-re nevező játékosoknak akár több millió forintot is le kell tennie az asztalra. Az igazsághoz azonban hozzá tartozik, hogy egy ilyen versenyre akár a játékosok kétharmada is az internetről kerül be, s ez esetben az online kaszinó fizeti a nevezési díjat.

Ez is hozzájárul ahhoz, hogy hazánkban is egyre többen játszanak az interneten. Míg élőben körülbelül 40 ezren pókereznek valamilyen rendszerességgel, online akár háromszor ennyien is játszhatnak Magyarországon – mondta Tatár Gergely. Jelentősen megdrágította azonban a magyaroknak – illetve a környező kelet-európai országokban élőknek is – az internetes pókert a helyi devizák gyengülése, aki ugyanis online szeretne játszani, általában euróban kell befizetnie az összeget, ami most jó harmadával drágább, mint tavaly nyáron.

Ettől függetlenül azonban a játék népszerűsége egyelőre nem csökken, már csak azért sem, mert folyamatosan hallani történeteket, amelyek fenntartják a „pókerlegendát”. A legutóbbi ilyen épp egy magyar fiatalemberhez köthető, akinél mostantól minden bizonnyal pirosbetűs ünnep lesz Valentin-nap: február 14-én ugyanis a Full Tilt oldalon 620 ezer dollárt (majd 150 millió forintot) nyert egyetlen nap alatt. Persze a nyertes nickname alatt játszott, annyit azonban tudni, hogy 1983-as születésű, székesfehérvári férfiról van szó. Az elnök kiemelte: az ilyen esetek sokat dobnak a magyar póker fejlődésén, igazi azonban fellendülésre csak akkor számíthatunk, ha a törvényhozás megteremti a szükséges jogi hátteret, és így tét fejében nyereményért folyhat a játék a kaszinók falain kívül is.

Jandó Zoltán

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.