2008. október. 03. 14:00 Vincze Szabolcs Utolsó frissítés: 2008. október. 03. 13:49 Sport

„Pálinger nem pótolható. Ő csak helyettesíthető”

Szeptember 17-én a Magyar Kézilabda Szövetség Imre Vilmost választotta meg Hajdu János utódjául a női válogatott szövetségi kapitányi posztjára. A szakembert munkatársunk Dániában érte utol, és a válogatott jövőjéről, a személyi változásokról és a válogatott körüli holdudvarról kérdezte.


KÖKÉNY BEA JEGYZETEI
A szövetség döntése teljesen egységes volt Imre Vilmos megválasztásával kapcsolatban. Mivel a Győr nem engedte, hogy Konkoly Csaba szövetségi kapitány legyen, csak segítő, innentől gyakorlatilag egyértelmű volt mindenki számára, hogy kire adja a voksát. Évekig dolgoztak együtt mindketten az előző kapitánnyal, Hajdu János lemondása után velük számolt mindenki; úgy gondolom, ez az együttműködés továbbra is gyümölcsöző lesz. Óriási változásokra a válogatott összetételében nem számítok, igaz, hárman is lemondták a válogatottságot, de a macedóniai Európa-bajnokság után könnyen elképzelhető, hogy visszatérnek. Ez a legvalószínűbb Pálinger Katalinnál, aki jelezte: nem csukja be végleg az ajtót a válogatott előtt.












Felring Bernadett (labdával) hiányzása igazolt
© MTI - Illyés Tibor
hvg.hu: Gratulálok a kinevezéséhez! Mint új kapitány, elkészítené a pekingi szereplés mérlegét?


Imre Vilmos: Én úgy gondolom, hogy nemcsak kiváló eredmény ez az olimpiai negyedik hely, de már-már bravúrnak is tekinthető, hiszen olyan csapatokat is megvertünk vagy magunk mögé utasítottunk, amelyeket egyébként magasabban jegyeznek nálunk. Az én pekingi mérlegem tehát nagyon-nagyon pozitív amellett, hogy úgy gondolom, ehhez a szerencse is kellett.

hvg.hu: Korábban olvasható volt, hogy Pálinger Katalin, Ferling Bernadett és Pigniczki Krisztina visszavonulnak a válogatottól. Ugyanakkor ön korábban mondta, hogy beszél még velük az esetleges folytatásról. Történt az ügyben valami?

Imre Vilmos: Igen, történt. Hármuk közül Ferling Bernadett egyelőre mással van elfoglalva, ez érthető, kismama lett. Pálinger Katalinnal már beszéltem a jövőről, így megegyeztünk, hogy a világkupán semmiképpen nem vesz részt. A közeljövőben azonban újra magára öltheti a címeres mezt, amit egyébként korábban sem zárt ki. Peking után nyilván – és érthetően – pihenni akart. Pigniczki Krisztával még nem tudtam beszélni, hiszen ő Franciaországban játszik, de erre is sor fog kerülni. Én mindent el fogok követni annak érdekében, hogy ő is szerepeljen még a válogatottban.

hvg.hu: Ha nem jönnének vissza, vagy ha végleg visszavonulnak, kikkel tudná pótolni őket? Konkrétan vannak már nevek felírva a noteszében?

Imre Vilmos: Mielőtt belemennénk, hangsúlyozom, hogy Pálinger Kati nem pótolható, csak helyettesíthető. Kapusposztra a mostani válogatott mezőnyből Herr Orsolya, Patrovics Melinda és Triffa Ági esélyes, megbeszélés alapján most az előbbi kettőt választottam a világkupa-keretbe. Ferling Detti nagyszerű játékos, de amíg van egy olyan játékosunk, mint Görbicz Anita, addig az ő posztján nem kell gondolkodnunk. Ott tehát nincsenek problémáink. Természetesen új embereket is be szeretnék vetni, ilyen például most Szucsánszki Zita, akire Dániában különösen figyelni fogok. De persze vannak mások is, később őket is szeretném megnézni, ez a csapatépítés természetes része.

hvg.hu: Ha már Dánia: kihirdette a világkupára utazó keretet. Ön szerint milyen eredményre számíthatunk Aarhusban?

Imre Vilmos: Hogy mire leszünk képesek, azt még nem tudom, hiszen egyelőre keveset tudok az ellenfelekről. Amíg nem ismerem őket, addig érdemben nem lehet nyilatkozni. Ahhoz, hogy valami használható információhoz juthassak, elemeznem kell legalább az első meccseket.

hvg.hu: Ez a keret mennyit változhat a decemberi Európa-bajnokságig?

Imre Vilmos: A mostani és az akkori keret között természetesen lesznek változások, még ha csak kisebbek is. Jobb átlövő poszton továbbra sem állunk jól, ezért itt több játékost is ki kell próbálnom, de azt sosem titkoltam, hogy a pekingi csapatra építkezem.

Folytatódik a már ismert csapatmunka (Oldaltörés)



A régi csapat az új csapat
© MTI - Koszticsák Szilárd
hvg.hu: Hajdu Jánossal és Konkoly Csabával rendkívül hatékony csapatmunkát sikerült kialakítani gyakorlatilag fél év alatt. Mennyi marad ebből az együttműködésből? Kik segítenek önnek a jövőben?

Imre Vilmos: Az teammunka, amit Pekingben is folytattunk, nekem nagyon szimpatikus volt, ezért mindenképpen valami hasonlóban gondolkodom a jövőt illetően. Szándékaim szerint két segítőm Mátéfi Eszter és Konkoly Csaba, a Békéscsaba és a Győr edzője lesz. Egyelőre ők a jelöltjeim a másodedzői posztokra. A végleges névsort azonban csak október 28-án dönti el a szövetség, én csak javaslatot tehetek. Hajdu Jánossal a jó viszony megmarad, de neki egyelőre ott van a férfi válogatott, úgyhogy nem nagyon lesz ideje mással foglalkozni.

hvg.hu: Jelenleg – és a jövőre nézve – mennyire biztos a magyar kézilabda anyagi és személyi háttere? Mennyit segít majd az idei jó olimpiai szereplés?

Imre Vilmos: Az anyagi háttérre egyelőre nem panaszkodom, és biztos vagyok abban, hogy a pekingi szereplés ilyen szempontból megalapozhatja a következő négy éves ciklust. A személyi háttérről csak annyit, hogy mint mondtam, elsősorban a 2008-es olimpiai keretre építem a csapatot. A jövőben ez persze változhat, de nagy újdonságra ezen a téren senki se számítson. Alapvetően megvan a csapatunk.

hvg.hu: Nagy kérdés a csapatban az átlövő problémája. Erre lát megoldást a közeljövőben?

Imre Vilmos: Az átlövő kérdése tényleg fontos, erre Peking is felhívta mindenki figyelmét. Sokat foglalkoztam és foglalkozom a kérdéssel, de egyelőre próbálgatni vagyok kénytelen. Herr Anita és Mörtel Renáta behívása többek között ezt a célt szolgálja. Nem titok, elsősorban balkezes átlövőt keresek, másodsorban pedig kapust, hiszen egyszer majd Pálinger Kati is végleg lemondja a válogatottságot. Igyekszem nagyon jó kapcsolatot kialakítani a B válogatottal, erre nem lehet panaszom, így szerencsére lehetőségem van válogatni. Kísérleteznem kell, a világkupa például erre is jó lesz.

hvg.hu: Mennyire tér el az ön által követett út Hajdu Jánosétól? Nem gondolja, hogy egyes elemek, mint például a nyitott védekezés elleni támadás – mely a pekingi szereplés egyik sarokpontja volt – gyakorlásra szorulnak? Az ellenfelek Pekingben többször észrevették és ki is használták ezt a gyengeségünket.

Imre Vilmos: Hangsúlyozom, hogy én nem változtatni szeretnék a Hajdu János által elkezdett munkán, hanem folytatni azt. Együtt kezdtük el, tudtuk, mit csinálunk. Változtatások persze, hogy lehetnek, mint minden válogatottban, hiszen rengeteg dolog határozhatja meg, hogy éppen akkor miért úgy néz ki a válogatott. De alapvetően marad az eddigi stratégia, és ne feledjük el, hogy ennek csak nagyon kis szegmense a nyitott védekezés elleni játék. Ezt is fogjuk gyakorolni persze, nem is egyszer, de ezen kívül annyi dolog van még. Végül azt se feledjük, ha folytonosságról akarunk beszélni: a Hajdu Jánossal végzett közös munka mindössze fél év volt, mostani megbízatásom pedig négy évre szól. Ez azért lényeges különbség.