Foci Dömötör Tamás 2012. június. 08. 20:27

Izgalmas döntetlen, logika nélkül a nyitómeccsen

Minden előzetes várakozást felül múlt az Eb nyitó mérkőzése. Lengyelország nem bírt Görögországgal vagy Görögország nem bírt Lengyelországgal. Döntsék el önök.

Lengyelország-Görögország 1-1

Varsó, Nemzeti Stadion, 58 500 néző. V: Velasco Carballo (Alonso Fernández, Yuste Jiménez – mindhárom spanyol)

LENGYELORSZÁG: Szczesny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Blaszczykowski, Murawski, Obraniak, Polanski, Rybus (Tyton, 70.) – Lewandowski
A kispad: Sandomierski, Tyton (kapusok), Wojtkowiak, Kaminski, Wawrzyniak, Dudka, Matuszczyk, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, Brozek. Szövetségi kapitány: Franciszek Smuda
 
GÖRÖGORSZÁG: Halkiasz – Toroszidisz, A. Papadopulosz (K. Papadopulosz, 37.), Papasztatopulosz, Holevasz – Maniatisz, Kacuranisz, Karagunisz – Ninisz (Szalpingidisz, a szünetben), Gekasz (Fortunisz, 68.), Szamarasz. Szövetségi kapitány: Fernando Santos
 
A kispad: Corvasz, Szifakisz (kapusok), Cavelasz, Malezasz, K. Papadopulosz, Makosz, Fotakisz, Fortunisz, Fetfacidisz, Liberopulosz, Mitroglu, Szalpingidisz
 
Gólszerző: Lewandowski (17.) ill. Szalpingidisz (51.)
Kiállítva: Szczesny (69.) ill. Papasztathopulosz (44.)

Őrült döntetlen lett az Európa-bajnokság nyitómeccsén, ha lengyel vagy görög szurkolót kérdeznénk, az lehet, hogy meg sem tudna szólalni, kevéssel a meccs után. Egyrészt mert sokkal izgalmasabb kilencven perc volt, mint amit várni lehetett, másrészt meg azért, mert a mérkőzés történései mindenféle logikát nélkülöztek.

AP / Matt Dunham

Jó, az első félidő még nem volt anarchia, jobbak voltak a hazaiak, és klasszis csatárjuk, Lewandowsi révén vezettek is. Emellett a játékvezető, aki a leggyengébb volt a mai napon, s ezért le sem írom a nevét, szóval a bíró kiállította a görögök jobb-belső védőjét, Papastathopulost, teljesen jogtalanul.

A lengyelek kezdtek jobban, az első negyed óra teljesen az övék volt. A második negyed óra már nem annyira, a harmadikra pedig feljöttek a görögök. Mintha a hellén csapatnak kellett volna fél óra, amíg felfogja, hogy hol van.

MTI / EPA / Leszek Szymanski

A második félidőben – lengyel henger helyett – jött a görög feltámadás. Pontosabbak lettek a vendégek, vigyáztak a labdára, és a mesterük cserélt egy zseniálisat:  Salpingidisnek tíz perc sem kellett, hogy lecsapjon egy lepattanóra, és máris egál volt a meccs. Azt sem lehetett észre venni, hogy a lengyel csapat komplett, a görög meg hiányos, a kiállításnak semmilyen hatása nem volt a játékra – ez azért a hazai csapat kritikája is. Erre érkezett meg az Arsenal-kapus, Szczesny hibája, és kiállítása. És a tizenegyes,  amit Karagounis kihagyott. 

Tíz – tíz ellen nyíltabb lett a játék, rugdostak a játékosok, még nagyon messziről is, de igazi helyzet már nem alakult ki a második félidő maradékában. Pedig nem lehet alibivel vádolni senkit, ennyi volt ma ebben a két válogatottban. Érdekes, hogy a lengyelek legjobbja, a gólszerző Lewandowski belassult, a második félidőben egyszer került a görög kapu elé, és ez kevés. Tőle mindenképpen, mégiscsak a német bajnok stabil tagja.  S ha már korholunk, dicsérjünk is: a cserekapus Tyton parádésan szedte ki a görög csapatkapitány büntetőjét – ez volt az első labdaérintése a fiatal lengyel hálóőrnek.

MTI / EPA / Leszek Szymanski

Semleges nézőként sem volt unalmas a meccs, a közönség végig hajtotta a hazaiakat, de ma erre futotta. Tényleg nehéz lenne megmondani, hogy ki örül és ki bosszankodik a végeredmény miatt, de egyik csapat állapota sem tűnik tragikusnak a lefújás után.

Van még hátra két-két meccsük fejenként, vannak bíztató elemek mindkét csapat játékában, de ami a legfontosabb: győzött az igazság, mert ezen a meccsen senki nem érdemelt vereséget.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.