Shake life-style.hu 2012. február. 15. 09:50

Botrányos képsorok egy izraeli divatlapban

Az ultraortodox zsidó öltözet hagyományos kiegészítőit viselő modelleket bemutató, erotikus töltésű képsorral a...

Az ultraortodox zsidó öltözet hagyományos kiegészítőit viselő modelleket bemutató, erotikus töltésű képsorral a divatlap nem titkolt szándéka, hogy harcoljon a legszigorúbb teológiai elveket követő zsidók egyik, hónapok óta vitatott kezdeményezése ellen, amely a nőket kitiltaná a közterületekről. A javaslat ellen tiltakozva szerveződött meg Izraelben a Rosette Parks női csoportosulás is, amely nyíltan elítéli a gyengébb nem tagjaival szembeni hátrányos megkülönböztetést.

A Belle Mode provokatív fotóival már csak azért is túllőtt a célon, mert a felvételek éppen az Egged nevű buszvállalat járatán készültek, amelyen szabály, hogy nők és férfiak elkülönülve utaznak - előbbiek a buszok hátsó részén foglalhatnak csak helyet. Legutóbb például azért kapott halálos fenyegetéseket az említett női szerveződés egyik tagja, Tania Rozenblit, mert "illetlenül öltözködött", és nem volt hajlandó hátra ülni a 451-es - Jeruzsálem egyik ortodox negyedében járó - buszon.

Az ultraortodox zsidóság az izraeli lakosság 10 százalékát teszi ki, de becslések szerint a magas szaporulatnak köszönhetően a következő években akár meg is duplázódhat arányuk. A közösségre jellemző, hogy a zsinagógán kívül nem végeznek munkát, többnyire teológiai szövegek tanulmányozásával foglalkoznak és állami támogatást kapnak vallási iskolák fenntartására. Különcködésük igencsak megnehezíti a világi zsidókkal való együttélést és gyakori konfliktusok forrása. Nemrég egy ultraortodox zsidó férfi azért nevezett a nyílt utcán "prostituáltnak" egy iskolából hazafelé tartó 8 éves kislányt, mert az nem viselt harisnyát a szoknyája alatt, ahogy azt az ortodox hagyomány előírja.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.