2015. augusztus. 09. 18:26 MTI Utolsó frissítés: 2015. augusztus. 09. 18:30 Shake

Kannabiszt találtak Shakespeare pipájában

Kannabisz nyomára bukkantak dél-afrikai tudósok a William Shakespeare kertjében talált négyszáz éves pipákban. A felfedezésről beszámoló brit lapok szerint elképzelhető, hogy a nagy drámaíró nem csak egyszerű dohányt szívott, amikor leghíresebb műveit alkotta.

A szerző kertjének földjében és Stratford-upon-Avonben máshol talált 17. századi pipák vizsgálata során elemzésre alkalmas mintákat találtak, amelyeket Pretoriában a legfejlettebb módszerekkel vizsgáltak meg.

Az úgynevezett gázkromatográfiás tömegspektrométeres technikával végzett analízis eredménye szerint a drámaíró szülőházát gondozó Shakespeare Birthplace Trust által a dél-afrikai Witwatersrandi Egyetemnek kölcsönadott 24 pipadarab közül nyolcban találták kannabisz nyomát, ebből négy a szerző kertjéből került elő. Két továbbiban kokain nyomait találták, de ezek a pipák nem Shakespeare birtokáról származnak.

A költő, drámaíró szonettjeiben irodalomtudósok szerint vannak árulkodó jelei annak, hogy a mester ismerte mindkét kábítószer hatásait. A hetvenhatodik szonett eredeti angol szövegében az áll: "invention in a noted weed", amit a felfedezésről elsőként író The Independent című brit lap szerint azt is jelentheti, hogy Shakespeare "füvet", azaz kannabiszt akart használni az íráshoz. Ugyanebben a szonettben szerepel a "compounds strange" kifejezés is, ami a lap szerint furcsa anyagokra, talán a kokainra utal.

A 17. századi Angliában számos dohányfélét töltöttek a pipákba, volt köztük észak-amerikai nikotinos és a perui kokalevelekből nyert kokainos is. A kokaleveleket állítólag Francis Drake vitte magával a szigetországba perui útjáról, míg a dohányleveleket Walter Raleigh Virginiából, Észak-Amerikából.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.