Shake hvg.hu 2015. május. 28. 16:07

Fotók: hihetetlen cukik a Nyíregyházán született rénszarvasborjak

4 rénszarvasborjú jött a világra a Nyíregyházi Állatparkban. Világrajövetelük után már néhány perccel lábra álltak és követték anyjukat. Hogy nyugodt körülmények között fejlődjenek, külön szarvasovit kerítettek el nekik, ám ahogy megerősödnek, csatlakoznak a tenyészcsapathoz.

Egy héten belül 4 rénszarvas látott napvilágot a Nyíregyházi Állatparkban - közölte az állatkert a Facebook-oldalán.

Nyíregyházi Állatpark

A borjak születése problémamentesen zajlott, az apróságok makkegészségesek. Világrajövetelük után már néhány perccel lábra álltak és követték anyjukat, pár naposan pedig már csaknem ugyanolyan gyorsan szaladnak, mint a kifejlett állatok.

Nyíregyházi Állatpark

Hogy nyugodt körülmények között fejlődjenek, külön szarvasovit kerítettek el nekik, ám ahogy megerősödnek, csatlakoznak a tenyészcsapathoz, ami a picikkel együtt már 16 tagot számlál.

Nyíregyházi Állatpark

A kicsik 5-6 hónapos korukig szopni fognak, de 2-3 hetesen már elkezdik kóstolgatni a szálas takarmányt is.

Ahol a nőstények is agancsot viselnek

A borjak születése a természetben is ebben az időszakban történik, mert így a késő tavaszi, kora nyári állatok már elég erősek ahhoz, hogy csatlakozzanak csordájukhoz az őszi nagy vándorlások idején, ahol naponta 15-65 km-t tesznek meg.

Patáik szélesek, akár egy hócipő, így nem süllyednek el a hóban és a mocsaras területeken. A hideg ellen vastag, sűrű szőrzet védi őket. Skandináviában a csordák pár száz állatból állnak, Észak-Amerikában - ahol karibunak nevezik - az ötszázat is meghaladja.

A kicsik fején egy éves korban kezd el nőni az agancs, s ennél a fajnál – a szarvasfélék között egyedül álló módon - mind a 2 nem viseli azt.

Az északi-sarkvidéki nomád népek számára a rénszarvas legfontosabb állat, a mi háziállataink sarkvidéki megfelelője. Több mint 3000 éve szelídítették meg, tejét, húsát, szőrét, agancsát is felhasználják, és teherhordásra is alkalmazzák.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.