2015. március. 13. 10:00 MTI Utolsó frissítés: 2015. március. 13. 10:36 Shake

Rég nem látott állat tűnt fel újra Gabonban

Húsz év óta először sikerült lencsevégre kapni oroszlánt Gabonban: a helyi környezetvédők reményei szerint a nagymacska felbukkanása talán az országban régóta kihaltnak vélt állatok visszatérését jelzi.

Január óta háromszor készítettek felvételt egy hím oroszlánról a Gabon délkeleti részén fekvő Bateke fennsíkon kihelyezett rejtett kamerák, amelyeket egy csimpánzmegfigyelő kutatás részeként állítottak fel – mondta Philipp Henschel, a Panthera nevű vadvédelmi csoport oroszlánokkal foglalkozó programjának munkatársa.

"Alig tudtam elhinni. Amint lehetőségem nyílt rá, kimentem a terepre, hogy még több kamerát állítsak fel" – mondta a szakember, hozzátéve, hogy új projektet is indítanak további példányok felkutatása érdekében.

Henschel szerint az oroszlán valószínűleg a szomszédos Kongóból érkezett, átúszta a Kongó folyót, és keresztülszelte a gaboni szavannát. A hím oroszlánok gyakran magányosan kóborolnak és nagy távolságokat képesek megtenni, amikor társat keresnek.

A szakember szerint a kutatók azt fontolgatják, hogy az ország híresen macskabarát elnöke, Ali Bongo után Alinak keresztelik el a példányt. Bongo 2009-es megválasztása óta Gabon 13 nemzeti parkjában állítottak szolgálatba járőröket, hogy megóvják az ott élő állatokat, köztük az elefántokat és a gorillákat az orvvadászoktól. Az országban utoljára 1996-ban láttak oroszlánt, egy nőstény egyedet.

Az elmúlt évszázad közepén még több száz oroszlán kóborolt Közép-Afrikában. A populáció azonban drasztikusan összezsugorodott az orvvadászat és az állatok élőhelyeinek feldúlása miatt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.