2014. október. 12. 13:04 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 12. 12:51 Shake

Áttévedt Kínába a Putyin által szabadon engedett szibériai tigris

Az észak-kínai Hejlungcsiang tartományban a nyomára bukkantak annak a szibériai tigrisnek, amelyet még májusban Vlagyimir Putyin orosz elnök engedett szabadon és amely - orosz jelzés szerint - nemrégiben kóborolt át Kínába.

Valószínűleg a nagymacskától származó szőrt, ürüléket és nyomokat találtak a Kis-Hingan-hegységben - közölte Csang Su-szen, a tartományi erdészeti hivatal illetékese. Hozzátette: további vizsgálatokkal fogják megállapítani, hogy a nyomokat valóban a Kuzja névre keresztelt állat hagyta-e, amelyet Putyin elnök két másik szibériai tigrissel együtt engedett szabadon.

Elmondta, hogy szibériaitigris-szakértők érkeztek a területre, hogy segítsenek megtalálni  és megvédeni az állatot. Tájékoztatása szerint pénteken kaptak értesítést Oroszországból, hogy a nyomkövetővel ellátott tigris elhagyta Hejlungcsiang tartomány Lopej régióját és a Kis-Hingan északnyugati részébe vándorolt tovább.

Kuzja biztonsága érdekében pontos tartózkodási helyét nem fogják nyilvánosságra hozni - jegyezte meg.

A kínai hírügynökség csütörtökön számolt be az Oroszországból áttévedt tigrisről. Mint írták, a kínai oldalon azonnal intézkedtek és munkásokat küldtek a térségbe, hogy felszedjék az esetleges csapdákat. Ezzel egy időben több mint 60 videokamerát szereltek fel, hogy a tigris esetleges felbukkanásának helyszíneit megfigyelhessék. Az erdőfelügyelőknek kiadták, hogy tájékoztassák a környéken élőket a "jeles tigris" várható érkezéséről. 

A világon becslések szerint nem sokkal több, mint 500 szibériai tigris él vadon, többségük Oroszországban, Északkelet-Kínában és a Koreai-félsziget északi részén. A Kínában élők számát 18-22 közé teszik, többségük a határ menti vidéken vadászik.

Kínában az 1980-as években kerültek fel a tigrisek a leginkább veszélyeztetett állatok listájára. A világ legnagyobb nekik épített parkját, egyben tenyésztőközpontját Hejlungcsiangban 1986-ban alapították. Itt ma több mint 1100 nagymacska él és körülbelül száz tigriskölyök születik évente. Az ott dolgozó kutatók kísérleteznek az állatok edzésével is, hogy végül képesek legyenek az erdőkbe visszatérni, vadon, természetes közegükben is megélni.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.