2014. március. 22. 17:41 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 22. 19:14 Shake

Gigászi rejtvényfejtő verseny kezdődött Budapesten

Tizenegy ország 30 rejtvényfejtőjének részvételével maratoni, 24 órás rejtvényfejtő verseny kezdődött szombat délelőtt a fővárosban. Az idei verseny rangját emeli, hogy a feladványokat a 2006-os rejtvényfejtő világbajnok, Madarassy Pál állította össze.

A versenyzők szombat 10 órától vasárnap 10 óráig összesen 13, egyenként 100 perces feladatsort oldanak meg, két-két feladatsor között pedig mindössze tízperces szünetet tartanak mondta  István György, a Rejtvényfejtők Országos Egyesülete (ROE) elnökségi tagja.    Ez nemcsak a szellemi, hanem a fizikai képességüket is próbára teszi - tette hozzá.

A feladatsorok közös jellemzője, hogy matematikai-logikai jellegűek, hiszen a világversenyen is nyelv- és kultúrasemleges feladatokat kell megfejteni. A másik fontos ismérve a feladatsoroknak, hogy jó részüket egy átlagos IQ-jú ember is meg tudja fejteni - bár ami a világbajnoknak 1 percig tart, az átlagembernek akár 10-15 percig is. Az egyik ilyen közismert logikai rejtvénytípus a szudoku, ahol egy 9x9-es hálózatba kell 1 és 9 közötti számokat írni számismétlődés nélkül - magyarázta István György.

A maratoni rejtvényfejtő versenyre a versenyzők nagy része Európából érkezik (Ausztriából, Németországból, Törökországból, Finnországból, Nagy-Britanniából, Csehországból, Szlovákiából, Romániából, Szerbiából), de idén egy thaiföldi versenyző is benevezett a rejtvénymaratonra. Nem meglepő a nagyszámú külföldi résztvevő, mert ilyen, 24 órás rejtvényfejtőversenyt a világon csak a magyarok szerveznek - mondta István György.

A versenyen természetesen indulnak a legjobb magyar rejtvényfejtők is, akik már készülnek az idei válogató versenyre, hogy eldőljön, kik indulhatnak magyar színekben az augusztusi, londoni rejtvényfejtő-világbajnokságon. A korábbi években a magyar válogatott csapatban már négyszer is bronzérmet szerzett.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.