Gyűrűt kapnak a telelő madarak a Szelkó-tónál
Telelő madarakat gyűrűznek ornitológusok és önkéntesek a nyíregyházi Szelkó-tónál, ahol egyhetes tábor kezdődött kedden, hogy felmérjék a terület szárnyasállományát.
A Szelkó-tó, hivatalos nevén az Oláhréti-víztározó környékén minden évben megfigyelik a madarakat, hogy képet kaphassanak arról, megváltoztatta-e a közelben épült M3-as autópálya az állomány számát, fajgazdagságát, illetve az őszi madárvonulás irányát – mondta Tömöri László, a madárgyűrűző tábort szervező helyi E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület elnöke.
A korábban évente körülbelül 20 madárfaj több mint 300 egyedét fogták be és gyűrűzték meg a Szelkó-tó körül. A tapasztalatok alapján mostanáig nem volt lényeges változás sem faj-, sem pedig egyedszámban az állománynál. Az ornitológusok szerint ez azt igazolja, hogy a madarak nem költöztek el máshová a sztrádaépítés után, a zajjal járó gépjárműforgalom miatt.
Az autópálya inkább az állatokat, a kétéltűeket, illetve a hüllőket zavarta meg a nyíregyházi Szelkó-tó környezetében – mondta Petrilla Enikő, az egyesület önkéntese.
A madarak közül sok cinege, szajkó és rigóféle él a vizes terület körzetében. Kék- és széncinegét, őszapót, vörösbegyet, fenyőpintyet, valamint feketerigót szintén gyűrűztek már az ornitológusok, illetve segítőik a tó partján.
Közülük a kék cinege védett, a régió egyetlen sárga-kék színű fajának számít, a téli időszakban magvakkal és bogyókkal táplálkozik. Az őszapónak ugyancsak egy faja él hazánkban, a hosszú lábú, villás farkú, sötét-világos szürkés-fehéres tollazatú.
Ritkaságszámba menő füzikét és szőlőrigót is találtak már a madárgyűrűzők korábban a tónál. A szürkéssárgás-vöröses szőlőrigó októbertől áprilisig telel a Szelkó-tónál, és a környéken található cserjék, főként az olajfüzek és bodzák termésével táplálkozik, illetve rovarokkal, csigákkal, pókokkal.
Szombaton családi napot tartanak a madárgyűrűző táborban, ahová várják az érdeklődőket, akik bekapcsolódhatnak a szárnyasok elfogásába, megjelölésébe és szabadon engedésébe is.