2013. augusztus. 30. 15:10 MTI Shake

Illetlenség: lenyelte a lábujjat a savanyúlábujj koktélból

Lábujj lenyeléséért fizetett egy férfit 500 kanadai dollár, vagyis átszámítva körülbelül 110 ezer forint büntetést Kanadában.

A férfi Dawson City egyik hagyományos italát itta egy bárban, az úgynevezett savanyúlábujj koktélt. Ennek nagy része whisky, de van benne egy emberi lábujj is, amelynek a népi szokás szerint az ajakhoz kell érnie ivás közben, lenyelni viszont tilos.

Nem is vágynak erre a vendégek, már csak azért sem, mert ha valakinek mégis lecsúszik véletlenül a torkán, büntetést kell fizetnie. Ilyesmi előfordult már korábban is, de a mostani vendég úttörő volt, mert szándékosan nyelte le a lábujjat.

"Lerakott 500 dollárt azt asztalra, és utána hajtotta fel a savanyúlábujjas whiskyt" – idézte a The Daily Mirror Terry Leet, a bár egy alkalmazottját.

A bár nem akar felhagyni hagyományos nevezetességének kínálásával, és van ugyan tartalék lábujj, de remélik, hogy adományoz valaki egy újat.

A hagyomány az 1920-as évekre nyúlik vissza, amikor két fivér szeszes italt csempészett Kanadából az Egyesült Államokba kutyaszánon hóviharban. Egyikük tócsába lépett, a lába vizes lett és a nagy hidegben elfagyott a nagy lábujja, melyet azután baltával levágott a fivére. A műtéthez rumot ivott, de a lábujját nem dobták el, hanem "eltették" egy rumos korsóba.

Sok évvel később, 1973-ban egy bizonyos Dick Stevenson bukkant a lábujjas korsóra a fivérek kalyibájában, és barátaival kiötlötte a savanyúlábujjas koktél receptjét.

Eddig 8 lábujjadományt kapott a dawsoni bár. Volt, akinek műthetetlen tyúkszem miatt kellett megválnia lábujjától, egy másik adományozó cukorbeteg volt, és akadt olyan is, aki nyitott szandálban nyírt füvet, amikor elveszítette a lábujját.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.