Nemcsak felújították a Pest megyei Monor belvárosát, hanem különlegessé is tették világító üveglapokkal, összesen nyolc helyen. A MUKI_PIX nevű burkolatot egy művészeti csoport készítette a helyiek segítségével. A járda csak akkor világít, ha rálépnek.
Monor belvárosát több mint egymilliárd forintból újították fel, uniós támogatással. A burkolatok és a zöld felületek megújításán túl a Kossuth, Deák és Ady utcák kereszteződésében körforgalmat építettek, rendbe tették a régi posta épületét, játszóteret építettek, parkot rendeztek.
A megújuló tereken új utcabútorokat és úgynevezett public art alkotásokat helyeztek ki, ezek közé tartozik a világszinten egyedülálló világító térburkolat, a MUKI_PIX, amelyet a Szövetség ’39 Művészeti Bázis készített. A Kossuth Lajos utcában mesterséges vízfolyást alakítottak ki.
A város nyolc pontján van világító járda, összesen húsz négyzetméteren. A húszszor húsz centis üveglapok nappal gyermekrajzoknak látszanak, éjszaka viszont világítanak, ha rájuk lépnek. A piktogramszerű ábrák a városi folklór elemeit idézik, és a helyiek segítségével kerültek a járólapokra.
„A MUKI_PIX átjárást biztosít a helytörténet és a személyes emlékek között, miközben játékosan készteti párbeszédre az arra járókat. A tervezést megelőzően helyben és a projekt online felületén gyűjtötték a történeteket – mesélték az alkotók.
Így kerülhetett a betonra például a duplagombócos monori fagyi, Kaszala Károly 1927-es repülős magyar-és világrekordja, amikor több mint kilenc órán keresztül körözött megállás nélkül Monor és Mogyoród között, valamint Magócsy Lajos, akit a helyi legendárium a találmányainak köszönhetően monori Edisonként tart számon.