2013. június. 04. 08:48 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 04. 08:47 Shake

Mókusmajom született az árvíz sújtotta prágai állatkertben

Új mókusmajom született hétfőn este a prágai állatkertben, amelynek a Moldva folyó melletti alacsonyabban fekvő része a hét végén ismét víz alá került, és lakosait biztonságosabb helyre kellett átszállítani.

"Ez kedvező hír. A mókusmajom rendben van és a Plavácek (Úszó) nevet kapta. A jelenlegi árvíz idején ez az első újszülött állatkertünkben, ami bizonyítja, hogy a gondok ellenére az élet megy tovább. Sajnos az állatkert alsó részének evakuálásakor néhány állat elpusztult" - nyilatkozta Miroslav Bobek, az állatkert igazgatója kedden reggel újságíróknak. 

A mókusmajom kistermetű állat, és Dél-Amerika őserdeiben a folyók mentén él. Pajkossága, mozgékonysága miatt az állatkertek látogatóinak kedvencei közé tartozik. 

A prágai állatkert alsó részét vasárnap délután kellett evakuálni, egyebek között oroszlánokat, tigriseket, párducokat kellett biztonságosabb helyre szállítani. Az állatokat előbb elaltatták, majd átvitték új lakhelyükre. A majmok jelenleg a ketrecükhöz épített úgynevezett árvízellenes bástyában tanyáznak, s etetésükhöz csónakon járnak gondozóik.

Elköltöztették a fókákat is. Egyiküknek, Gastonnak egy korábbi esete, 2002-ben a világsajtót is bejárta, s történetét megírták, megfilmesítették. Gaston az akkori nagy árvíz idején a Moldvába került, és mintegy 200 kilométert úszva egészen Drezdáig jutott el, ahol sikerült elfogni. A piszkos vízben kimerült állatot, amelynek néhány napos küzdelmét az árral szinte élőben követték az emberek, sajnos nem sikerült megmenteni. Néhány éve a prágai állatkertben szobrot emeltek Gastonnak, amely azóta a gyermekek kedvencévé vált.

Az árvíz miatt jelenleg zárva tart a prágai állatkert. Bobek szerint a 2002-es árvíz idején 232 millió koronás kár érte az állatkertet. A mostani kárt 160 millió koronára becsülik.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.