2013. május. 21. 20:45 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 21. 20:29 Shake

Így csinált fasírtot áldozatából a kegyetlen őshüllő

Nem minden ragadozó őshüllő vadászott egyformán: az alloszaurusz sólyomszerűen csapott le zsákmányára. Körülbelül 150 millió évvel ezelőtt heves, vágó fejmozdulattal csapott le áldozatára, hasonlóan a ma élő sólymokhoz. Ebben nagyon különbözik a tirannoszaurusz rextől. Ez a hatalmas húsevő hatvanmillió évvel ezelőtt megragadta zsákmányát, majd ide-oda rázta, mint egy krokodil.

Mindezek alapján az alloszaurusz egy teljesen más ragadozó lehetett, sokkal több, mint a tirannoszaurusz rex korábbi és kisebb változata. Amerikai kutatók következtetésükről a Palaeo-electronica című szaklapban számoltak be.

Eric Snively, az Ohio Egyetem munkatársa paleontológusokból, mérnökökből és számítógépes szimulációval foglalkozó szakértőkből álló csapatával vizsgálta egy 150 millió éves alloszaurusz csontváz feji és nyaki részeit. Az 1991-ben Wyomingban talált leletek segítségével rekonstruálták a dinoszaurusz különböző izmait és azok működését.

A szakértők felfedezték, hogy az alloszaurusznál egy fontos nyaki izompár szokatlanul mélyen helyezkedik el a koponyán. Ha ezek az izmok összehúzódtak, a szimuláció során az állat feje hirtelen hátrahajolt. Ez a mai sólymok hirtelen vágó mozdulatához hasonlít.

A tirannoszaurusz rexnél ellenben ez az izompár a fej jobb és bal oldalán, kis kitüremkedésen pihen - úgy hat, mint a kantár a lovaknál. Összehúzódásakor a fej hirtelen hátrafordul.

Snively szerint bár sokan úgy vélik, az alloszaurusz a tirannoszaurusz korai, kisebb változata volt, az elemzések megmutatták, hogy teljesen más ragadozóról van szó. Az eltérő mechanizmus mellett erre utal a csontok súlyának különbözősége. A tirannoszaurusz fejének nagy súlya miatt az állatot egyfajta tétlenség jellemzi: ha egyszer mozgásba lendült, az ide-oda lendülő fej csak nehezen állt meg. Az alloszaurusz könnyebb feje ezzel szemben gyorsabb mozgásokra képes.

Az alloszaurusz tehát sokkal mozgékonyabb vadász volt, mint későbbi rokona. A nagyobb sebességhez viszont kisebb erő társult - hangsúlyozza Snively. Hogy zsákmányából kiharaphasson egy darabot, az állatnak valószínűleg összes nyak- és lábizmára szüksége volt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.