2012. október. 31. 17:13 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 31. 17:07 Shake

Meglepő dologra bukkantak dokumentumfilmesek az Északi-sarknál

Ez idáig ismeretlen jegesmedve-menedéket fedezett fel az Északi-sarkvidék közelében a brit BBC Two televíziós csatorna helyszínen forgató stábja.

A dokumentumfilmesek nagyjából húsz medvét számoltak össze a Baffin-öbölbeli Petermann jéghegyen, 50 kilométerre a kanadai partoktól. A jegesmedvék az év legnagyobb hányadát a fagyott tengeren töltik, ahol fókákra vadásznak. A szakemberek eddig azt feltételezték, hogy az állatok a nyári hónapokat, amikor olvad a jég, a szárazföldön, jelen esetben a Baffin-szigeten "vészelik át".

A mostani felfedezéssel azonban egyértelművé vált, hogy egy részük nem megy ki a szárazföldre, hanem hatalmas, sík felületű jégtáblákon rendezkednek be a meleg hónapokra.

Az állatok nyári rezidenciáját a BBC Two televíziós csatorna Operation Iceberg (Jéghegy-hadművelet) című dokumentumfilm-sorozatának forgatása közben fedezték fel. "Amit ez a hely nyújtani tud az állatoknak, az a biztonság, és azt hiszem, hogy ezt ki is használják" - mondta Chris Packham természettudós, a műsor egyik házigazdája.

Steven Amstrup amerikai biológus és jegesmedve-szakértő a felfedezés kapcsán azt mondta: most először hallott arról, hogy nagyszámú jegesmedve él egy, a nyílt tengeren úszó jégtáblán. Keith Nicholls, aki a Brit Antarktiszi Kutatóprogram (British Antarctic Survey, BAS) munkatársaként csatlakozott az expedícióhoz, magyarázatként elmondta, hogy az elmúlt években számos nagy jégtábla szakadt le a grönlandi jégtakaróról, és azok zöme mostanra a Baffin-öbölbe érkezett.

A jegesmedvékre Grönlandon és Kanadában is komoly fenyegetést jelentenek a rájuk vadászó emberek, így a leszakadó jéghegyek menedéket jelenthetnek a számukra - írta a BBC News.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.