2012. július. 31. 21:40 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 31. 21:28 Shake

Decemberben kezdik felújítani a római Colosseumot

Alapos felújítás kezdődik decemberben a római Colosseumban, a világ egyik leglátogatottabb műemlékében. A munkálatok 25 millió eurós költségét a Tod's olasz cipőgyártó cég fizeti. A munkálatok első, 8,3 millió eurós szakaszával egy versenytárgyaláson nyertes céget bíztak meg július 27-én - jelentette be kedden a kulturális minisztérium.

A cég feladata lesz a homlokzatok felújítása. Az állványok 915 napig takarják majd el az építményt. A Flavius-dinasztia idejében, az időszámítás szerint I. század végén épített amfiteátrum azonban a munkák egész ideje alatt látogatható lesz. A tervben szerepel egyebek mellett a szennyezéstől megfeketedett kövek megtisztítása, a rések és a repedések betömése.

Lorenzo Ornaghi kulturális miniszter sajtótájékoztatóján üdvözölte "a magánszektor részvételét".

"A Tod's büszke arra, hogy támogatja ezt a programot, és részt vesz Olaszország egyik legfontosabb jelképének megóvásában" - mondta Diego Della Valle, a cég elnök-vezérigazgatója, emlékeztetve a vállalatok társadalmi felelősségére.

A munkálatok további két szakaszában fogadóközpontot építenek a látogatóknak, valamint elvégzik a műemlék belsejének és földalatti helyiségeinek restaurálását.

A felújítást 2015 közepén fejezik be, utána 25 százalékkal nagyobb felület lesz majd látogatható a műemlékben.

A Colosseum rossz állapota rendszeres téma az olasz lapok címoldalán. Egy tanulmány szerint az épület egy része 40 centiméterrel megcsúszott, emiatt néhányan máris a pisai ferde torony sorsát emlegették.

Mariarosasaria Barbera római régészeti főfelügyelő kedden hangoztatta, hogy aggodalomra nincsen ok, és továbbra is figyelik a Colosseumot.

A Római Birodalom idején épített legnagyobb (188x156 méter, 48,50 méter magas) amfiteátrum, a Colosseum látogatóinak száma egy évtized alatt évi egymillióról körülbelül hatmillióra nőtt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.