Shake Orcifalvi Anna Nóra 2011. december. 22. 13:04

"Ne vegyen hullajelöltet ajándékba!"

Könnyen megeshet, hogy a karácsonyi ajándékba adott állatok az ünnepi mámor elmúltával elveszítik varázsukat új gazdáik számára. Állatvédők azt tanácsolják, ne ajándékozzunk élő állatot karácsonyra, mert ez nagy felelősség. Szerintük sokkal jobb, ha a leendő gazda maga ismerkedik meg az állattal, akit majd nevelni fog.

Ne ajándékozz élő állatot! – üzeni a Fehérkereszt Liga pecsétjével a Facebookon terjedő plakát, amelyen egy boxer kutya ül, nyaka körül karácsonyi égősorral. A plakát azt akarja kifejezni, hogy az ünnepek elmúltával sok kutya, macska, nyúl és egyéb állat épp olyan feleslegessé, sőt teherré válhat az újdonsült gazdik számára, mint a karácsonyfa, mely januárban csupasz utcadísszé válik.

Az Állatvédő Liga plakátja
Állatvédő Liga

A Fehérkereszt Állatvédő Liga minden ünnep környékén felhívja a figyelmet arra, hogy állatot ajándékozni nagy felelősség. Idén áprilisban a „Ne vegyen hullajelöltet ajándékba!” szlogennel kampányoltak a húsvéti nyúlvásárlás ellen, ezt megelőzendő kifejezték abbéli reményüket, hogy az állatkereskedésekben és tenyésztőknél lehetőség nyílik majd nyúlkölcsönzésre. Így megmaradna a gyermek öröme, mégsem kellene attól tartani, hogy az állatok az ünnepek után az utcára kerülnek.

Az aggodalom nem alaptalan, a liga felmérései szerint ugyanis évente 200-250 nyúl végzi szerencsétlen módon az utcán, esetleg pusztul el a gondoskodás hiánya miatt.

Nem adnak ki ajándékállatot a menhelyek

Nagy Péter, a Győri Állatmenhely vezetője szerint érdekes módon éppen december az „állatkidobó hónap”. Hiába indul be az ajándékozási láz, ez nem vonatkozik az állatokra, kevesebbet fogadnak be, mint az év többi részében. A menhelynél nem adnak ki karácsony környékén "meglepetésállatot".

„Az állattal sok gond van, felelősséget jelent, eltartása költséges. Mi van, ha az, aki ajándékba kapja, nem pont olyat akart?” – mondta Nagy Péter a hvg.hu-nak. Ebből a megfontolásból a menhely tehát nem csak az ünnepek körül ellenzi az élő állat ajándékozást, hanem egész évben. Szeretnék, ha a leendő gazdi maga ismerkedne meg az állattal, akit majd nevel.

A szilveszteri őrületben sok állat elkóborol

A szilveszter sokkal inkább érzékelhető a menhely életében, általában 20-30 elveszett kutya is bekerül az év utolsó két napján, és még január első napjaiban is. A petárdázásnak és tűzijátékoknak köszönhetően a megrettent állatok elmenekülnek otthonról, ilyenkor jobb esetben a legközelebbi menhelyre kerülnek.

Nagy Péter szerint nehezen biztosítanak helyet ezeknek az állatoknak, de szerencsére 70-80 százalékuk szilveszter után visszakerül a gazdájához. „Tízből általában két kutya marad a menhelyen a petárdázások után” – mesélte a menhely vezetője.

Mi legyen a neve: Masni?

A Győri Menhely egyébként a karácsony környékén különösen nagy figyelmet fordít az állatokra, idén negyedik alkalommal is megrendezték az állatok karácsonyát. A két napos rendezvényre látogatóktól adományokat gyűjtöttek, konzerveket, takarókat a menhelyi kutyáknak és macskáknak, hogy megkönnyítsék számukra a téli időszakot – írja a Kisalföld.hu.

Készülnek a szilveszterre

Molnár Zsanett, a Füzesabonyi Állatvédő Alapítvány kuratóriumi elnöke nem tapasztalt összefüggést a karácsony és az utcára került állatok számának növekedése között. Az alapítvány ugyan nem hagyományos menhelyként működik, hanem ideiglenes befogadókkal igyekszik segíteni az utcára került állatokon, a szilveszteri időszakot ők is sokkal inkább megérzik.

„Vannak felelőtlen ajándékozók, ezért mi sem támogatjuk, hogy ajándékba úgy vigyenek el kutyát, hogy a leendő tulajdonos nem tud róla, nem ismeri” – mesélte Molnár Zsanett a hvg.hu-nak.

„A szilveszter más helyzet, az emberek nem vigyáznak jobban a kutyákra, hiába figyelmeztetjük őket, nem hisznek nekünk, a kutyák pedig elszöknek a petárdák miatt. Sokan nem is keresik őket, mivel nincs bennük chip, nem tudom beazonosítani őket és főleg nem tudok kit felelősségre vonni” – mesélte Molnár Zsanett, aki maga is általában 8-12 kutyát tart otthon, ezzel ő a legnagyobb ideiglenes befogadó az alapítványnál.

„Az embereknek sok az a kis felelősség is, amivel egy ideiglenes befogadás jár, sokan nem törődnek a kutyáikkal” – mondta.

Az Állatvédőrség és az Állatmentő Liga idén igyekszik elejét venni a szilveszter utáni menhelyi túlzsúfoltságnak, és az állatorvosok segítségével felszólítják a lakosságot arra, hogy ha csippel nem is, de legalább bilétával jelöljék meg kutyáikat, hogy a petárdázástól megrémült állatok visszakerülhessenek gazdájukhoz. Január elsején autóik Budapesten fognak járőrözni, igyekeznek begyűjteni az elkóborolt állatokat.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.