Shake hvg.hu 2011. november. 24. 11:54

Nincs hó az osztrák sípályákon: évtizedek óta nem volt ilyen

A rendkívül száraz időjárás miatt az Alpok több sípályája elhalasztja a hétvégi szezonnyitót. A meteorológusok nem jósolnak semmi jót, havazásnak egyelőre nincs nyoma - írja a Die Presse.

Már három hete folyamatosan működnek a hóágyúk az osztrák sípályákon, mivel havazásnak nyoma sincs. 350 ezer köbméter víz, 1000 hóágyú és egymillió euró - ezeket nemigen tervezte be az ischgli turisztikai szövetség és a felvonóüzemeltetők a hétvégi szezonnyitás költségei közé.

"Hosszú ideig a hegytetőn melegebb volt, mint a völgyben, az a kevés hó, ami esett, nem tudott megmaradni" - mondta az ischgli turisztikai szövetség vezetője, Andreas Steibl a Die Presse című osztrák lapnak. Paznaunban minden évben az utolsó novemberi hétvégén nyitják a síszezont, és ezt most sem tervezik másként, mert a szezonnyitó elhalasztása óriási imidzsvesztéssel járna. Az összesen 240 km-es sípályát így műhó fedi, a sportolni vágyók ezen síelhetnek szombaton.

Ideális körülmények között
AP

Ischgl azonban csak egy azon kevés helyek közül, ahol a szezont a tervek és a hagyományok szerint megnyitják; Kühtai, Hochfügen, Hochzillertal, Mayerhofen, Lech, Montafon, Obertraun, Grossarl például december 3-ára halasztja a kezdést.

A meteorológusok nem sok jót jósolnak. A hétvégén ugyan kicsit lehűl az idő, egyes területeken kisebb csapadék is várható, de a tél még legalább 10-14 napig várat magára. Ilyen november évtizedek óta nem volt Ausztriában, Innsbruckban például 33 napig semmilyen csapadék nem esett. Emellett amíg a völgyben mínusz hőmérsékleteket mérnek, a hegyekben, 1000 méteren gyakran plusz 5-6 fok van. Így viszont még akkor sem tud megmaradni a hó, ha egyáltalán esik.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.