2011. október. 04. 19:00 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 04. 19:00 Shake

Előléptetik Angelina Jolie-t az ENSZ-ben

Új és a korábbinál kiterjedtebb szerepet vállalhat az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának munkájában Angelina Jolie. A színész már tíz éve a világszervezet jószolgálati nagykövete - derült ki egy keddi genfi sajtótájékoztatón.

A Reuters értesülései szerint az Oscar-díjas amerikai színésznő az afgán menekültügyi helyzet különleges képviselőjeként működne együtt a jövőben a menekültügyi szervezettel. A sajtótájékoztatón azonban Jolie mindössze annyit árult el az újságíróknak, hogy jelenleg megbeszéléseket folytat az illetékesekkel az új feladatkör részleteiről, de semmi konkrétumban nem állapodtak meg még.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának Végrehajtó Bizottsága előtt tartott keddi beszédében António Guterres, a szervezet főigazgatója elmondta: Jolie "különleges diplomáciai küldöttként" való fellépése biztos garancia lenne arra, hogy a rendkívül súlyos menekültügyi helyzetek megkapják a szükséges nemzetközi figyelmet. Speciális képviselőként a színésznő az afganisztáni, pakisztáni és iráni kormányokkal működne együtt az afgán menekültügyi helyzet kezelésében.

A Reuters főbizottságbeli forrásai szerint a színésznő kinevezésének hivatalos bejelentése a következő napokban várható. Jolie tíz éve jószolgálati nagykövet és ez idő alatt több tucat országot látogatott meg világszerte. Tevékenységének elismeréseképpen a főigazgató egy speciális aranykitűzővel tüntette ki a színésznőt, olyannal, amellyel csak a menekültügyi főbiztosság régi, érdemdús munkatársait szokták elismerni.

Az Oscar-díjas színésznő a kitüntetés átvétele után azt mondta, hogy sokat tanult a menekült családoktól. "Erőt adtak nekem azzal, hogy nap mint nap az emberi szellem széttörhetetlen erejéről tettek tanúbizonyságot" - mondta, megtiszteltetésnek nevezve, hogy menekültek nevében dolgozhat, és "már előre örül a következő tíz évnek".

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.