2011. augusztus. 10. 16:50 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 10. 17:20 Shake

Furcsa képződmény a japán földrengés helyszínén

Felfújható, mobil koncerttermet tervez a Luzerni Nyári Fesztivál és a Kadzsimoto koncertszervező ügynökség Japán földrengés sújtotta térsége számára.

Az Ark Nova nevet kapott projektet kedden mutatta be Michael Haefliger fesztiváligazgató és Kadzsimoto Maszahide, az ügynökség tulajdonosa. A kivitelezéshez szükséges 4-5 millió eurót adományokból készülnek finanszírozni. A koncertcsarnokot Iszozaki Arata japán építész tervezi meg, akinek épületei az egész világon láthatóak. A dizájnért Anish Kapoor brit-indiai szobrász, az akusztikáért pedig Tojota Jaszuhisza lesz felelős. A munkában David Staples színházi szakértői is részt vesz. A koncertterem tulajdonképpen egy felfújható, elasztikus, vörös burok, amelynek alakja bárkára emlékeztet. A 72 méter hosszú, 40 méter széles és 23 méter magas építménybe az ülések elrendezésétől függően 500-700 néző is elfér.

A koncepció választását Iszozaki Arata azzal indokolta, hogy így a koncertterem egyszerűen felépíthető, lebontható és könnyen szállítható. A technikát egyénként már alkalmazzák teniszpályáknál is. Japánban nagy örömmel fogadták a tervet. Kadzsimoto Maszahide hangsúlyozta, hogy a földrengés sújtotta régióban nemcsak a házakat kell újjáépíteni, az embereknek a reményre és az életerőre is szükségük van. A felfújható koncertteremben a tervek szerint klasszikus zenét és dzsesszt játszanak, valamint táncelőadásokat tartanak. Emellett multimediális és interdiszciplináris projekteket is tervbe vettek. A programnak minden esetben a csarnoknak helyet adó régióhoz kell kapcsolódnia valamilyen formában.

A program kialakítása egy, a Luzerni Nyári Fesztiválhoz közeli szakértőkből álló művészeti bizottság feladata lesz. A grémium tagja például a fesztivál zenekarát vezénylő Claudio Abbado.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.