Nem sokan vették a lapot, amikor az HBO hazai kampánya keretében az utcán népszerűsítette a Boardwalk Empire -...
Nem sokan vették a lapot, amikor az HBO hazai kampánya keretében az utcán népszerűsítette a Boardwalk Empire - Gengszterkorzó című sorozatot, határozottan kijelentve, hogy január 10-től szesztilalom lesz nálunk is:
Az egyébként igen ötletes beharangozó láthatóan nem érintette meg mélyen az utca emberét (vagy csak ügyesen kivágták a pánikrohamos poharazgatókat), de nem is ez a lényeg. A Gengszterkorzónak ugyanis nincs nagyon szüksége reklámra, elég csak annyit tudni, hogy Terence Winter, a Maffiózók egyik írója és Martin Scorsese is a nevét adta az alkotáshoz, az HBO pedig köztudottan nem sajnálja a pénzt, ha a minőségről van szó.
A sorozat ötlete Mark Wahlberg és Stephen Levinson fejéből pattant ki, akik úgy gondolták, hogy Enoch „Nucky” Thompson (a 20-as évek Amerikájának egyik hírhedt politikus-gengsztere, a szesztilalom negatív főhőse) története bőven megérne egy tévésorozatot is, ha valóban komoly produkciót sikerül faragni belőle. Nem tévedtek nagyot (ez persze a Törtetők sikere után nem is olyan nagyon meglepő ettől a párostól), nem csoda, hogy az előbb említett Emmy-díjas Terence Winter és Martin Scorsese szinte azonnal beszálltak a sorozatba.
Az eredeti elképzelés az volt, hogy A Tégláért Oscarral jutalmazott rendező csak producerként vesz részt a produkcióban, de miután Winter mesélt neki Nuckyról és 20-as évekről, illetve elolvasta a pilot forgatókönyvét, Scorsese ezt mondta: „Lehet, hogy ezt szeretném meg is rendezni.” Így végül a vezető producerkedésen kívül a pilot epizódnál rendezőként is közreműködött, ez végképp megalapozta a sikert. Az már csak külön szerencse, hogy a későbbi epizódok nem vesztettek minőségükből Scorsese meglehetősen erős indítása után.
A Boardwalk Empire - Gengszterkorzó a tengeren túlon már bizonyított, és az eddigi részeket látva azt kell mondanunk, az HBO még mindig ügyesen válogatja össze a sorozatait. A nagy gengszterfilmek látványvilágát és hangulatát kapjuk meg hosszan elnyújtva, de nem unalmasan, csak okosan kidolgozva, megfelelő jellemekkel színesítve az élményt. Nem mondanánk, hogy a Gengszterkorzó a legjobb maffiás történet, amit eddig láttunk, de az kétségtelen, hogy a 20-as évek szesztilalmáról még nem készült érdekesebb alkotás.
Winter maffiás képzetei itt is tökéletesen működnek, Steve Buscemi és Shea Whigham pedig csak tökéletesítik az élményt. Nekünk egyedül csak Stephen Graham Al Capone figurája nem tetszett, de együtt lehet élni ezzel, mert egész egyszerűen képtelenség másba belekötni a széria kapcsán. A Boardwalk Empire egy olyan sorozat, amelyet nézni kell, teljesen mindegy, hogy a Maffiózók iránti rajongás, vagy éppen a minőségi tévéműsorok tisztelete viszi rá az embert.
A True Blood: Inni és élni hagyni, és a Spartacus: Vér és homok merész jelenetei után az sem túl meglepő, hogy a Gengszterkorzó is kifejezetten a 18-as karikára hajt, bőven akad benne véres jelenet, és természetesen néhány igen pikáns képsor is. Paz de la Huerta például egy igen sokat mutató szexjelenettel kényezteti a férfi nézőket (vajon ő fanszőrzet-parókát használt a forgatáson?), de Kelly MacDonald-dal közös szerelmi képsora is alkalmas a nyugalom megzavarására. A most következő részletek is csak 18 éven felülieknek ajánlottak:
Szerencsére a magyar szinkron sem ígérkezik rossznak (bár új hangokkal most nem nagyon találkozunk majd): Végh Péter, Epres Attila, Orosz Ákos, Pálmai Anna, Földes Eszter, Haás Vander Péter, Jánosi Dávid, Stohl András, Agócs Judit, Harsányi Gábor, Menszátor Magdolna, Zsurzs Kati és még sok másik kiváló színész biztosítja majd a színvonalat, bár mi az eredeti hangok hívei vagyunk. Szerencsére erről nem kell lemondania az HBO nézőinek, mivel a sorozat hétfőnként szinkronizáltan látható, kedd esténként pedig eredeti nyelven, magyar felirattal. Ezenkívül december 20-tól már az első hat epizód elérhető az HBO OD kínálatában is.