Shake life-style.hu 2010. december. 20. 19:00

A legjobb lastminute ajándék – könyvajánló

Bár állítólag válságban a könyvpiac, azért mi méretes sorokat láttunk minden könyvesboltban így az ünnepek előtt, úgy...

Bár állítólag válságban a könyvpiac, azért mi méretes sorokat láttunk minden könyvesboltban így az ünnepek előtt, úgy tűnik, elég sokan olvasnak még mindig. Vagy legalábbis könyveket vásárolnak, ami szintén jó hír, hiszen a könyv az egyik legjobb karácsonyi ajándék. Előzetes kutatás nélkül azonban életveszélyes beszédülni valamelyik nagyobb könyváruházba, a választék ugyanis letaglózó. Ajánlunk néhányat a kedveceink közül komoly, könnyű, bűnügyi és gyerek témában, a legjobb szakácskönyveket már megmutattuk egy korábbi cikkünkben.

Szórakoztató irodalom

Suzanne Collins nemrégiben komoly sikert ért el Éhezők viadala című könyvével, ami A legyek ura, A menekülő ember és a Battle Royal egyfajta modern keveréke, csak nem annyira durván erőszakos. Valódi jó történethez méltón nincs vége, megérkezett a második rész, a Futótűzben a korábbi viadalt megnyert páros ismét harcra kényszerül, hiszen lázadás készül a zsarnok ellen. Hosszan gondolkodtunk, hová soroljuk A kis Nicolas kiadatlan kalandjainak friss két részét, amelyeket a történet ismerői már hosszú évek óta vártak. Bár a kis Nicolas főszereplője egy kisfiú, Rene Goscinny humorát inkább a felnőttek élvezik, mi konkrétan képekesek vagyunk hangosan kacarászni a világ egyik legrosszabb gyerekének és családjának megpróbáltatásairól olvasva, úgyhogy inkább itt ajánljuk az eddig kiadatlan kalandok két új kötetét. A vámpírok hipertrendik mostanában, mi True Blood hívők vagyunk, Charlaine Harris termékeny tollának köszönhetően már a nyolcadik véres szerelmi mesénél tartunk (és közben az HBO-n már magyarul is a tévésorozat második szezonja). Ha már trendi, akkor David Safier aztán tényleg az, Pocsék karma című könyve után az egész világ róla beszélt. Törvényszerű volt, hogy villámgyorsan új kötettel jelentkezzen, a téma ismét a spiritualizmus: Jézus szeret engem. De nem annyira plátóian, ahogy ezt általában értelmezik. A sci-fi rajongóinak jó hír lehet, hogy a Gabo kiadónál megjelent az Alapítvány trilógia új kiadása, az Agavénál pedig Neil Gaiman és Terry Pratchett mesterműve, az Elveszett próféciák, ami szinte megszerezhetetlenül ritka könyvnek számított, úgyhogy nagyon ideje volt. John Grisham sem tétlenkedett, három új kötettel is jelen van a piacon, nekünk a Ford megyei történetek a legszimpatikusabb, Grisham egészen kiválóan képes a déli államok hangulatát bemutatni.

models.com
Krimiknél a sorozatok a menők, de sajnos ebben az évben sem a Park kiadó Maigret sorozata, sem a Geopen Donna Leon kötetei nem folytatódnak. Azért nem maradunk betevő sorozat nélkül, Henning Mankell Wallander sagája Piramis címen most visszatér a kezdetekhez, a komor felügyelő ifjúkorához, de azért nagy örömködésre ne számítsunk, azért marad a sötét hangulat. Az igazi krimirajongók számára az idei ajándékszezon legnagyobb dobása minden bizonnyal Raymond Chandlertől Az okoskodó gyilkos, hiszen (ha jól tudjuk) ez volt a Chandler életmű egyetlen része, ami még nem jelent meg magyarul. Ezzel az Európa kiadónál már a noir műfaj egyik legnagyobb klasszikusának minden kötete megtalálható új köntösben, sok esetben új címekkel, új fordításban. John Le Carrét az Agave gondozza, ez a sorozat is bővült, A mi emberünk valódi kortárs témát boncolgat. Az Animus kiadó skandináv krimi sorozata egyből négy kötettel nyomul a karácsonyi könyvpiacon. A legnagyobb formátumú talán Jo Nesbo sorozatának legfrissebb darabja A megváltó, amely egyébként önmagában is tökéletesen élvezhető, de a többivel együtt még ütősebb. Norvégia mellett Matti Rönkanak köszönhetően Finnországról is megtudhatunk néhány kellemetlen dolgot A határjáró című krimiből. Nagy kedvencünk, a brit Francis Dick tollából is új kötet jelent meg, a Veszélyes futamból sem maradhat ki természetesen a lóverseny, de ezúttal némi gasztronómia is belekeveredett az élvezetes, elegáns mesébe.

Komolyságok

A Metropolis kiadó érdekes vállalkozásba fogott, Nobel-díjasok könyveit jelenteti meg egy sorozatban, elsőként Sir Winstron Churchill egy regényét közreadva. A Savrola című történet persze hogy politikával foglalkozik, pedig Churchill még csak 23 éves volt, amikor megírta. Szintén a történelemről szól Spiró György Tavaszi tárlata, amely ugyan nem teljesen friss kiadás, hiszen már szeptemberben berobbant, de ettől még remek karácsonyi ajándék. Nem sok ilyen elképesztően élő, filmszerűen eleven történetet láttunk még 56-ról, bekúszik az ember bőre alá rendesen. Női írótól, nőkről és elsősorban nőknek szól Kathryn Stockett A Segítség című, az amerikai délen játszódó könyve, aminek a komoly téma és a míves kidolgozás ellenére sikerült szinte már happy endet produkálnia, szívderítő olvasmány. Ismét csak leginkább nőknek jó ajándék Hoppál Bori Kebelbarátnők című interjúkötete, amelyben lányok, asszonyok mesélnek saját testükről – sokat lehet belőle tanulni. Audrey Niffeneggert alaposan megcsinálta a hírnevét Az időutazó feleségével, ami sokkal keményebb és komolyabb könyv, mint amilyenre a film sikerült. A világraszóló siker után az írónő egy kísértethistóriával jelentkezett, A Highgate temető ikrei misztikus és izgalmas mese némi szerelemmel.

Gyerekeknek

A gyerekkönyv piac egyik meghatározó szereplője, a Pozsonyi Pagony az idei karácsonyi kínálattal sajnos némi csalódást okozott, de azért a Berg Judit és Imbusz mester rajongók nem maradnak friss történet nélkül. Viszont van új Tesz-Vesz kötet, a Tesz-Vesz város élő adásban, visszakerültek ugyanis a jogok a Móra könyvkiadóhoz. Ezzel a kötettel nem lehet tévedni, évek óta hiánycikk volt a boltokban, nem sok gyereknek lehet ott a polcán. A piac egy aránylag új szereplője a Csodaceruza kiadó viszont tökéletes óvodás mesével jelentkezett, ráadásul magyar szerzőtől. A kis ló tündérországban Menyhért Anna és kisfia, Tomi fantáziájának és mesélőkedvének köszönhetően született meg és fiúknak-lányoknak egyaránt remek olvasmány 4-7 évesek számára. És még kifejezetten olcsónak is számít a maga 1500 forintos árával. Szintén magyar a Noran kiadó Walter, a falra festett sárkány című kötetének írója, nem akarnánk elkiabálni, de Vitkolczki Ildikó már szinte Lázár Ervinhez hasonló kedvesen furcsak fantáziával rendelkezik. 6-8 éveseknek ajánljuk, de nekik nagyon. Az Alexandra kiadó gyerekkönyveit ritkán szoktuk feltétel nélkül imádni, de az ismert rajzfilmsorozat alapján készült Magyar népmesék és a Mátyás király sorozat egyszerűen hibátlan. A Magyar népmesék már tíz kötetnél jár, az ünnepre díszdobozos változatban is kapható, míg legendás királyunk népmesei kalandjai a Mátyás az igazságos címmel vásárolható meg a fa alá. Az Animusnál Jacqueline Wilsontól két új történet is megjelent, folytatódik Tracey Baker élete, a Szólíts Sütinek! Című könyvben pedig egy másik kislányt ismerhetünk meg. Wilson ugyan megosztjai a hazai szülőtábort, de nekünk nagy kedvencünk, még felnőttként is élvezetes olvasni, de persze igazából 8-12 éveseknek való. Nagyobbaknak újra kiadták a Stanley, a szerencse fiát, igazán időszerű volt, hiszen az első megjelenés óta felnőtt egy újabb nemzedék, akinek nagy szüksége van egy hőssé váló balszerencsés kamaszra.

models.com

Alibikönyvek

Ebbe a kategóriába a látványos, de nem feltétlenül a szöveg miatt érdekes könyveket szoktuk sorolni, angolul coffeetable könyvnek hívják őket, mert olyan jól mutatnak egy kis asztalon. A Vince kiadó valószínűleg tarolni fog Szipál Márton fotóalbumával, amely valóban tartalmaz jónéhány gyönyörűséges képet, és egyfajta kortörténeti dokumentumnak is felfogható. Az Alexandra olyasmivel jelentkezik, ami rég nem volt már, magyar, pontosabban budapesti lakásokról készítettek méretes albumot Csecsődi Mária lakberendező válogatásában. Azt kell, hogy mondjuk, még olcsó is a maga közel 9 ezer forintos árával, annyira jól sikerült, minden lakásmániás embernek tökéletes ajándék. A Helikon is valódi újdonsággal rukkolt elő, az Álomszínészpár címe ugyan egy kicsit túl romantikus, de a Ruttkai-Latinovits párosról szóló könyv a rajongóknak mindenképpen kötelező. A kötetben eddig nem publikált dokumentumok és megjelentek és persze egy rakás, pontosabban 150 kép.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.