Shake life-style.hu 2010. november. 23. 07:00

Ami a szívnek és a fenéknek is hasznos

Egyik előző cikkemben arról esett szó, milyen típusú sportok közül válogathatunk.

Egyik előző cikkemben arról esett szó, milyen típusú sportok közül válogathatunk. Az állóképességi (kardio), az erősítő és a nyújtó mozgások közül most az állóképességi edzésről fejtenék ki bővebben néhány gondolatot. Ez az az edzéstípus, amely a leglátványosabban javítja a szívünk és izmaink állapotát, edzettebbek és fittebbek leszünk tőle, és nem utolsósorban könnyen alakot is formál.

Szakértő segítség
A Pilates blog mindenről szól, ami az egészséges életmódhoz kapcsolódik: sportról, mozgásformákról, étrendről, szabadidőről. Szerzője pilates oktató és személyi edző, aki igyekszik leszámolni az általános tévhitekkel: ezért szó esik még egy kis anatómiáról, motivációról és lustaságról, külsőnk alakformálásáról és belső hozzáállásunk alakításáról. A blog 2. helyezést ért el a Goldenblog egészség-életmód kategóriájában.

A kardio edzések közé tartozik minden olyan mozgásforma, amely felgyorsítja a vérkeringést, azaz több munkára sarkallja a szívet, megemelve a szívverés ütemét, a pulzusszámot. Nagyon leegyszerűsítve elmondható, hogy a mozgás intenzitása arányos a pulzusszámmal: nagyobb erőbedobásnál megemelkedik a pulzus, ha pedig leállunk, lecsökken a “normális” nyugalmi érték irányába.

Az állóképességünket az határozza meg, hogy az izmaink mennyi ideig bírnak egy adott igénybevételt. Mivel az izmaink a mozgáshoz szükséges energiát a szervezet energiaraktáraiból nyerik, az energiát pedig a vérkeringés által az izmokhoz eljuttatott oxigén segítségével teszik magukévá, máris nyilvánvaló, hogy két tényező a legfontosabb a hatékony kardioedzés szempontjából: az energiaforrás (magyarán a tápanyagok, amiket elfogyasztunk és raktározunk) és a keringésünk “erőnléte”.

Ez utóbbinak alfája és omegája a szív működése, ezért lényeges, hogy terhelését az edzéseknél maximálisan figyelembe vegyük. Természetesen a szívünk is – mivel izmokkal dolgozik – a terhelhetőség szempontjából hasonlóképp működik, mint minden más testrészünk: ha nincs hozzászokva az terheléshez, hamarabb elfárad, kiesik a ritmusból, zakatol, ilyenkor indokolatlanul megemelkedik a szívverés; ha pedig hozzászoktatjuk az edzéshez, egyre könnyebben veszi a kihívásokat, és kevesebb munkával fogja produkálni ugyanazt az eredményt. Minél edzettebbek vagyunk, annál alacsonyabb pulzusszámon fogjuk végezni ugyanazt a gyakorlatot, ebből következően annál inkább megnyílnak a távlatok arra, hogy többet/jobban/gyorsabban csináljunk, hiszen a pulzustartományunk felfelé még “szabad préda”.

Apropó, pulzustartomány. Az, hogy mit szeretnénk elérni a sportolással, milyen megpróbáltatásoknak tesszük ki a testünket, többféle terhelési intervallumra osztható a “szép nyugodtan sétálok”-tól a “lóg a nyelvem”-ig terjedő skálán. A legkisebb fokozatot bemelegítésre használjuk, avagy betegség, gyógykezelés, műtét utáni rehabilitációhoz: ez nem, vagy alig emelt pulzusszámon történik. A következő zóna sokak kedvence, a köztudatban zsírégető néven elterjedt funkcióval. Ez az az intenzitás, amikor úgymond arányában jelentős(ebb) a zsírból nyert energiaellátás, ezért a fogyás – hozzá kell tegyük: csupán a kardio mozgást tekintve - ekkor a leghatékonyabb.  (Ezekről a tévhitekről bővebben itt található információ) A még erősebb fokozat már kifejezetten az izmok állóképességének nagymértékű fejlesztését szolgálja, már-már a terhelhetőség határán. A pulzustartomány legteteje az a vidék, ahol a tartós edzés már túlterheli a szívet és többet árt, mint használ. Ahhoz, hogy tisztában legyünk vele, mit is csinálunk voltaképp: mérni kell.

 “Hogy mit is mérjek?”

Az eddigiekből nyilvánvaló, hogy a megfelelő hatékonysággal végezett sportoláshoz a pulzusunkat mind az alsó, mind a felső határát tekintve kontroll alatt ajánlott tartani: erre valók az úgynevezett pulzusmérő eszközök. A pulzusmérők arra szolgálnak, hogy pontosan megállapítsák az adott pillanatban aktuális szívritmust, megspórolva ezzel a mutatóujj gyakori artériára szorítását, a számolásba történő belekavarodást. Ezért van egy jeladó valahol verőér tájékon, és egy vevő, általában óra formájában. Ezzel a folyamatos szívritmus-monitorral könnyedén képben tudunk maradni, hogy a testünk épp milyen terhelést kap, mennyi kalóriát égetünk mindeközben, és a szívünk az optimális zónában van-e túráztatva. A folyamatos pulzuskontroll akár futásnál, bicajos edzésen, zsírégető órán is segít az állóképességünk megalapozásában és fejlesztésében. Az órák matekoznak is helyettünk, de ha szeretnénk érteni, hogy mit számolnak és miért, ebben a cikkben mindenre választ kapunk

Többféle pulzusmérő kapható, általános fitneszcélokon túl pédául kifejezetten futáshoz vagy kerékpározáshoz is, ezek a kütyük mérnek és megjegyeznek minden olyan adatot, amit egyébként ceruzával írnánk kockásfüzetbe: mennyit dolgoztunk, mennyi ideig, mennyi energia felhasználásával, hány km-t futottunk, tekertünk. Miért is jó ezt felírni? Sokkal jobban motivál, ha látjuk, mennyit fejlődtünk az elmúlt 1-2 hónapban, fél évben. Sportolni jó, de tudatosan, odafigyelve, megfelelő célokat kitűzve még jobb! Nem győzöm hangsúlyozni, mennyire fontos önmagunk ösztönzése: ha irreális elvárásokkal indulunk el, csalódni fogunk (“nem, nem megy az a fránya szigetkör!”) – de ha olyan mérföldköveket látunk magunk előtt, amelyeket a testünk fokozatos megedződésével könnyen elérünk, több lesz a sikerélményünk és kitartásunk is.