2009. augusztus. 14. 05:55 Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 13. 23:27 Shake

A világ legrosszabbul öltözött államfői

Tudjuk rég, hogy a pénz és a hatalom önmagában nem elég, ízlés is kell az öltözködéshez. A Time magazin listája ismét bebizonyítja, lehet valaki milliók vezetője, ettől nem lesz okvetlenül csinos is.

Aránylag ritkán kritizálják a politikusok öltözködését, mondván, nem ez a dolguk, hanem az irányítás - de végül is, ha a vállalati menedzserektől mindenki elvárja a jóízlést, akkor az országok vezetői is megerőltethetik magukat. A Time magazin kipécézte magának minden idők legrosszabbul öltözött államfőit, ideológiai háttértől függetlenül, csak a stílusra koncentrálva. 
 
Kim Dzsong Ilnek lehetne felmentése Észak-Korea vezéreként, hiszen az egy puritán ország, mondhatnánk, ám a hírek szerint a kedves vezető a visszafogottságot leginkább csak az alattvalóktól várja el, ő maga nagyon is élvezi a legújabb hollywoodi filmeket, a drága italokat. Ennek ellenére ügyel a látszatra, csakis előnytelen és igénytelen khakiöltönyökben jelenik meg. Ránézésre még műszálas is, a cipzár külön taszító részlet.


Vlagyimir Putyint sokan nem szeretik szó szerint ellentmondást nem tűrő stílusa miatt. Mi korábban dicsértük  enyhén maffiózó beütésű öltönyeit, de a Time-nak elege lett. Nem, nem a volt orosz államfő öltözködéséből, inkább Putyin vetkőzése verte ki a biztosítékot. Ami az oroszoknak erőt sugároz, az más országokban inkább hivalkodásnak és erőlködésnek tűnik, az pedig nagyon nem trendi, ez tény.


Egy csöppet frivolnak látszik egy tömeggyilkost éppen a ruházkodása miatt elítélni, de Pinochet tagadhatatlanul nem mondható ízlésesnek semmilyen szempontból. Katonai egyenruhái túlságosan is emlékeztettek a náci hadseregére, de a Time kritikusait a köpenyeivel dühítette fel a véreskezű öregúr. Van benne valami, nekik Drakula jutott eszükbe, nekünk egy igen csúnya és gonosz szuperhős.

Következő versenyzőnket is elég ronda dolgok elkövetésével vádolják, de a divatrendőrség is elvihetné, az biztos. Kadhafi valóban úgy néz ki a hatalmas darab színes textilekbe burkolva, mintha az Oroszlánkirály című musical paródiájában játszaná a főszerepet. Az állatbőr kiegészítők meg csak szimplán undorítóak.

Morales és a listán később szereplő Chávez
© AP
Jóval elfogadottabb személyiség Evo Morales boliviai elnök, aki előszeretettel szerepel a nép egyszerű fiaként. Az alakítás keretében szívesen hord népviseleti elemeket, pont mint a mezei választók. Olyasmi lehet ez, mint az ukrán Julia Tyimosenko hajfonata, amivel annyira remekül manipulálta egy darabig támogatóit.

A válogatás következő szereplőjét számos vallási előírás kényszeríti, hogy úgy nézzen ki, ahogy. A nemrég újraválasztott iráni elnök, Mahmud Ahmedinedzsád öltönyei biztosan nem fognak megihletni egyetlen divattervezőt sem, de tekintettel az elmúlt hetek történéseire, valószínűleg viselhetné a legszebb holmikat, akkor sem ismerné el az ellenzék a választás eredményét.

Castro és az ő joggingja
© AP
Egy bizonyos kor után a kényelem fontosabb, mint a divat, mégis furcsa, amikor egy ország vezetője állandóan tréningruhában látható. A kubai legenda, Fidel Castro rengeteg támogatót és valószínűleg legalább annyi ellenzőt szerzett egy gonosz kapitalista vállalatnak. “Nem tulajdonítunk neki jelentőséget” - mondta az Adidas a New York Times-nak, amikor a Castro trendről kérdezték a sportszergyártót. De azért kétszer is szállítottak a kubai olimpiai csapatnak öltözéket, a pénz az pénz.

Alig fér már el az a sok egyéniség Dél-Amerikában, talán pont azért is öltözködnek egyedien, hogy a világ többi része meg tudja őket végre különböztetni egymástól. Hugo Chávez ugyan szinte biztos, hogy nem a stílusa miatt ismert, van néhány érdekes ötlete, de a vörös szín használatáról is könnyen beazonosítható. Nehogy bárki is elfeledkezzen az elnök ideológiai hátteréről.

Mao és Kissinger 1973-ban, Pekingben
A Time nem rangsorol ugyan, de véleményünk szerint Mao elnök megérdemel minden negatív leget azért, amit a csodálatos kínai öltözködési kultúrával művelt. Az hagyján, hogy ő maga állandóan abban a szörnyű és előnytelen öltönyben járt, de milliókat erre kényszeríteni évtizedeken át emberiség ellen való bűn. A megdöbbentő az, hogy a kínaiak nem utálják, a mai napig kapható néhány butikban, nem értjük.

Szegény Napoleon már eredetileg is meglehetősen közönséges volt, ha az ízlését tekintjük, egy utánzat csak még rosszabb lehet, de ez az alapvetés nem zavarta Jean-Bédel Bokassát. A királyként viselkedő és öltözködő afrikai vezető a hetvenes években kiélte minden addig elfojtott vágyát a pompára, szerencsére uralkodása nem tartott sokáig. 

A politikusok öltözködéséről többet olvashat a témáról szóló cikkgyűjteményünkben; ide kattintva elérheti.

KM

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.