2008. december. 11. 12:28 Utolsó frissítés: 2008. december. 11. 12:29 Shake

Kínzóeszközöket reklámoztak a rendőrmagazinban

Az Egyesült Királyság egyik legnépszerűbb rendőrmagazinja, a Police az angol sajtó kereszttüzébe került, miután egy bilincseket és vallatóeszközöket forgalmazó céget reklámozott. A kereskedő weboldala a termékeit „bimbódzó diktátoroknak” ajánlotta „akiket nem érdekelnek az emberi jogok”.

A Police magazin havonta kerül az újságárusok polcaira, a lapot Anglia és Wales Rendőr Szövetsége támogatja. A The Handcuffs Shop weboldal hirdetése a Police apróhirdetései között tűnt fel a következő szöveggel: „Komoly súllyal rendelkező nyakbilincs eladó 50 fontért, amely egyik darabja az egyre bővülő kollekciónak, amit a hajórabszolgák korában használt eszközök inspiráltak, a módszer régimódi, ám bárki szökését megakadályozza.” A hirdetések között volt még egy orosz eredetű falba fúrható bilincs is, amely „komoly fájdalmat” okoz, és egy speciális nyakörv kézi bilinccsel, amely teljesen „szabályozhatóvá teszi a börtönlakót”.

És csakugyan, akik ellátogatnak a weboldalra, nem csak hétköznapi bilincset vehetnek – olyat, mint amilyet az angol rendőrség használ – de például bűnöst térdre kényszerítő lábszétfeszítőt is vagy falba fúrható kézi bilincset, esetleg Viktória királynő korabeli nyaki és kézi bilincs kombinációt is, ha akarnak. A weboldal olyan ruházati termékeket is árul, mint a Guantanamo Bay stílusú narancssárga kezeslábas vagy a fekete-fehér csíkos általános dressz, de beszállítókat is keres. Úgy tűnik, a kereslet bőven meghaladja a kínálatot, ami meglepő, hiszen a vállalkozás már így is több mint 12 gyártótól forgalmaz termékeket honlapján, a fent ismertetett élénk fantáziára valló termék leírásokkal.

A The Handcuffs Shop egyébként teljesen legális kereskedelmi vállalkozás, amelynek Ian Cook az alapítója, aki, mielőtt ebbe a vállalkozásba kezdett volna, reklámszövegíró volt. „Nem szoktam kérdéseket feltenni a vevőimnek, de a többségük gyűjtő, és általában csak pár darabot adok el egy-egy időszakban, szóval a holmi nem kerül valamilyen rezsimhez” – nyilatkozta a Daily Mailnek Cook, aki azért annyit elárult, hogy vannak biztonsági őrök és rendőrök is a vevői között, akik a hivatalos felszerelésüket akarják kiegészíteni egy-egy extra bilinccsel. Az 59 éves Cook szerint sokkal valószínűbb, hogy az eladott darabok egy falon végzik díszként vagy hogy netán szado-mazo (S/M) házibulikon játszadoznak velük, mint hogy „rossz” kezekbe kerüljenek. Ennek ellenére nehéz elhinni, hogy ekkora kereslet lenne ezekre az eszközökre terroristák vagy paramilitáris szerveződésel jelenléte nélkül.

Az Amnesty International angol részlegének a börtönpolitikával foglalkozó szakértője, kevésbé volt derűlátó. „Elképesztő, hogy egy cég, amelyik olyan eszközöket árul, mint ezek a bilincsek reklámozhat egy olyan magazinban, amely az angol rendőröknek szól” – nyilatkozta Oliver Sprague. A rendőrség szóvivője azonban igyekezett megvédeni a magazint. Szerinte a bilincsbolt semmilyen illegális eszközt nem hirdetett a magazin lapjain, így a hirdetés megtagadásának semmilyen alapja nem volt, noha a az „eszközök nyilvánvalóan nem illenek Anglia szabályozási rendjébe”.

A legvalószínűbb, hogy rafinált marketingfogásról lehet szó. Cook – lévén valamikor reklámszakember volt – rájött, ha egy rendőrmagazinban hirdet, azzal komoly felháborodást kelthet. Ha pedig az ügyet felkapja a sajtó, akkor az olcsó és hatékony formája annak, hogy hírverést keltsen termékeinek. Hát nem bejött neki? Még mi is írtunk róla. De csitt.

Krisztina O'Brien / London

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.