2008. október. 14. 20:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 14. 21:01 Shake

A magyarok Obamára szavaznának

Egy virtuális szavazáson bárki megmondhatja, nemzetiségtől függetlenül, hogy kit szeretne az Amerikai Egyesült Államok elnökeként látni. A magyarok a demokratákhoz húznak – egyelőre.

Erősebb csukló
Egészen elcsépelt mondat már, hogy az internet mindent megváltoztat, pedig tényleg. Az amerikai elnökválasztást például a weben lehet a legkönnyebben figyelemmel kísérni, és ha bárkit is frusztrálna, hogy nem mondhatja el a véleményét a jelöltekkel kapcsolatban, már ez sem probléma.

Egy kifejezetten erre a célra született honlapon ugyanis bárki bejelölheti, hogy kit szeretne az Amerikai Egyesült Államok következő elnökeként látni. Virtuális szavazatunk leadása után pedig körülnézhetünk az eredmények között, hogyan szavaztak a világ más országai.

Magyarországról egyelőre nem sok szavazat érkezett, de úgy tűnik, a demokrata szimpatizánsok jóval aktívabbak, mivel a cikk megírásának pillanatában közel 88 százalék inkább Obamát választaná, úgyhogy a McCain rajongóknak jó lesz belehúzni.

A jóval több szavazatot leadó osztrákok is hasonlóan gondolkodnak, ott 90 százalék felett van az Obamát választók aránya, pedig mintha ennél jóval erősebb lenne a konzervatív eszme arrafelé. A Sarkozyt megválasztó konzervatív franciák se nagyon igyekeznek, pedig jópár ezer vélemény nyilvánítás érkezett be a honlaphoz, de a demokraták mégis 93 százalékon állnak.

Fura módon a legtöbb szavazat pont az USA-ból érkezett, és bizony Obama ott is erősen vezet, ugyanúgy, ahogy a második legtöbb szavazatot beküldő Portugália esetében. Akár már valami technikai turpisságra is gyanakodhatnánk, mert hiába szimpatikus ember esetleg a demokrata elnökjelölt, azért mégis csak nehéz elképzelni, hogy mindenhol ennyivel népszerűbb lenne republikánus ellenfelénél, McCainnél.

De ha végignézzük az országonkénti eredményeket, akkor azért találunk olyat helyeket is, ahol a konzervatív jelölt vezet. Burkina Fasoban például 100 százalékos McCain elismertsége, bár onnan egyelőre mindössze két szavazó adta le digitális voksát. Macedóniában viszont már több százan mondták el véleményüket, de ennek ellenére 90 százalék feletti a republikánus jelölt szimpátia indexe és van még jó néhány ország, ahol 40 százalék felett jár a konzervatív szavazatok aránya – például Irakban, Guatemalában vagy Csehországban.

A “hogy szavazna a világ” persze csak egy jópofa internetes játék, mindenesetre bármelyik jelölt legyen a kedvencünk, legalább egyszer megnyomhatjuk a gombot és elmondhatjuk a véleményünket.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.