2008. május. 15. 14:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 15. 14:27 Shake

Vámpírszex és véres csaták

A sok évszázados rettegés után a vérszívók faja egyre elegánsabb, divatosabb és elfogadhatóbb lesz. Mostanában már rapet is hallgatnak.

© Ulpius-ház
A vámpírok sokáig undorító, félelmetes lényekként jelentek meg az irodalomban, akik semmi mást nem akarnak, mint minél több embernek kiszívni a vérét és ezzel maguk közé állítani. Nem volt bennük semmi szexi, gyilkosok voltak az emberek szemében, természetfölötti hatalommal. Az egyik első alternatív vámpírábrázolás a 19. század végén Bram Stoker által írt Drakula című könyvnek köszönhető, amelyben az erdélyi gróf már komplexebb lény, egy tragédia következményeinek áldozata, amelyből végül az igaz szerelemnek köszönhetően megszabadul. Nem véletlen, hogy Stoker könyve nem vált igazán népszerűvé, ez a romantikus hősvámpír túl korán érkezett a világba, a szakmai siker nagyobb volt, mint az anyagi.

Viszont a vámpírokat hamar felfedezte magának az 1900-as évek elején éppen csak induló filmművészet, több változat is született Stoker könyvének nyomán. A vérszívók egyre kifinomultabb külsejűek voltak, és idővel erotikussá is váltak. Fejlődésük következő meghatározó állomása az 1967-es Polanski film, a Vámpírok bálja volt. Itt a vámpírok némelyike vicces volt, mások buták, és egyfajta társadalmi rétegződés is megfigyelhető volt közöttük.

Pár évvel később Anne Rice vámpíros könyveiből már rengeteg új információhoz juthattunk a vérszívók világával kapcsolatosan. Valószínűleg Rice jól megírt, szórakoztató, a szexet az erőszakkal és a filozófiával mesteri módon keverő sorozatának köszönhetően váltak a vámpírok végleg a média kultikus lényeivé. A filmes adaptáció kapcsán a rajongók hosszasan vitáztak, hogy Tom Cruise, Brad Pitt és Antonio Banderas eléggé hitelesek voltak-e, de abban mindenki egyetértett, hogy a kislányvámpírt megformáló Kirsten Dunstnál hátborzongatóbbat keveset láttak még.

A vér, a szex és az erőszak bevált sikerturmixát használta fel Laurell K. Hamilton írónő is, akinek már a második hasonló témájú könyvsorozata jelenik meg az Agave kiadónál magyarul. Hamilton sem az erotikus, sem a belezős jelenetek leírásában nem mondható szégyenlősnek, ízlés kérdése, hogy kinek melyikből lenne elég a kevesebb. Az írónő igen ügyesen aktuális kérdéseket is beemel történeteibe, megjelenik például a pedofília, a rasszizmus, a politikai hatalomharc, a könyvek párhuzamos világában pedig a vámpírok épp civil jogaik elismeréséért küzdenek. A majdnem minden részben előforduló, alapos részletességgel leírt gyermekbántalmazás azonban már megfekszi az erősebb gyomrokat is.

Ezért is közeledtünk némi gyanakvással az Ulpius-ház új vámpíros sorozata felé, amelynek Éjsötét szerető címmel jelent meg az első része. A fülszöveg sem tette vonzóbbá a könyvet, amikor pedig belekezdtünk, egy darabig erősen elgondolkoztunk a további olvasáson a kötet elején található “lexikon” láttán. A vámpírvilág sajátosságainak szószedetben történő bemutatása ugyanis egyrészt felesleges, mivel úgyis minden kiderül a könyvből, másrészt pedig rémisztően vicces. Átlapozva a buta bevezetést egy nehezen induló, de végül igen szórakoztatóvá váló történetet kapunk. Sajnos, J. R. Ward nem olyan jó író, mint Anne Rice, de azok számára, akik nem filozófiai fejtegetésekre vágynak, csak egy jó vámpírkönyvre, amitől egy időre távol kerülnek a hétköznapok, ez még előny is lehet.

E vámpírok már egyértelműen a popkultúra részei, rapzenét hallgatnak, menő cuccokban járnak, és rokonai a Blade filmtrilógiában megismert bőrszerkós, diszkójáró vérszívóknak. Értenek egy kicsit a régiségekhez, pengék a számítógépes és internetes dolgokban. Pont ezek az utalások azok, amik miatt tíz év múlva cikinek fogjuk érezni a sorozatot. Hol lesz addigra Jay-Z?

A sztori hátteréül szolgáló világ gyengécskére sikerült, a babahintőporszagú vámpírirtó ellenség különösen vicces. Viszont a könyv tagadhatatlanul erős az erotikus vonalban: idővel sem válik unalmassá a vámpírszereplők szexuális élete, pedig egészen biztos nem lehet könnyű ennyi aktust úgy leírni, hogy szemléletes legyen, mégse váljon pornográffá.

A vámpírok tehát továbbra is köztünk vannak, de Ward szerint, ha mi nem állunk az útjukba, nem kell félnünk tőlük. A szextől pedig végképp nem kell tartani, csak igyekezzünk kulturált vámpírral kezdeni - ez esetben az élmény garantált.

KM