2007. november. 13. 15:42 Utolsó frissítés: 2007. november. 13. 15:40 Shake

Tom Cruise új filmjét látva fanyalognak a kritikusok

Tom Cruise híres mosolya, amit új filmje, a Lions for Lambs bemutatója kapcsán villogtat rendesen, nem feltétlenül őszinte mostanában. A színésszel tavaly szakított nagy médiabotrány közepette korábbi munkaadója és üzleti partnere, a Paramount stúdió, így a terror elleni háborúról szóló friss filmje az első a United Artistnál. Érthető módon mindenki sokat várt tőle.

A kritikusok csalódottak és a stúdió sem elégedett a bevételekkel. A 35 millió dolláros költségvetésből az első hétvégén mindössze 6,7 csurgott vissza a kasszába, ami az adott heti bemutatók között csak a negyedik helyre volt elég. Pedig egészen a bemutatóig úgy tűnt, minden rendben. A forgatókönyvet Matthew Michael Carnahan írta, aki már sikerre vitt egy másik háborús-politikai filmet, a Kingdomot, a rendező maga az Oscar-díjas Robert Redford, aki szerepet is vállalt a filmben. Tom Cruise mellett Meryl Streep-et is sikerült megnyerni a szereplőgárdába, papíron tehát igen jó esélyekkel indult a film.

A kritikák csak a csalódottságban értenek egyet, a hibákkal kapcsolatban eltérőek a vélemények. A forgatókönyvet sokan hibáztatják, többen unalmasnak, túlzottan patetikusnak és iskolásnak érezték a történetet és a dialógusokat. Míg a Variety szerint a színészi alakítások tulajdonképpen elfogadhatóak, a legendásan nyers stílusú Peter Bradshaw a Guardiantől Meryl Streep-et egyszerűen „idegesítőnek”, Robert Redfordot pedig „fából faragottnak” nevezte. Tom Cruise politikusként a legtöbb bírálat szerint kifejezetten hiteles, egyszerre hozza a rá oly jellemző jóképű bájt és tenyérbemászó elkötelezettséget.

Elvileg tehát Cruise-zal nincs semmi gond, mégis ez az első filmje a United Artistnál és ha már a stúdió képviselői is azzal mentegetik a gyenge teljesítményt, hogy ez tulajdonképpen „művészfilm”, akkor ott senki nem elégedett.

Iparági szakértők szerint mindenképpen meg kell várni a széles mosolyú színész következő filmjét, ami lehet a romantikus vígjátéknak ígérkező Men, ebben a műfajban Cruise a Jerry Maguire óta nem próbálkozott, vagy a Valkyrie, amelynek forgatását óriási érdeklődés kíséri és amelyben Tom egy náci tábornokot játszik, aki összeesküvést szervez Hitler ellen.

Bármelyiket is szánja a United Artist és Cruise a nagy durranásnak, nem lesz könnyű dolguk. Ahogy azt egy korábbi cikkünkben is írtuk, az új mozikassza üdvöske Will Smith. Mindenkinek vele kell megküzdenie a nézők kegyeiért, legalábbis az eladott mozijegyek és dvd-k száma ezt mutatja. Smith pedig egy gigantikus és igen szórakoztatónak ígérkező filmmel jön ki karácsony táján: már a trailer láttán sokaknak elállt a szava. Nyilván senki nem fog érte Oscar-díjat kapni, legfeljebb a látványtervezők, de a pénztáraknál valószínűleg nehéz lesz túlszárnyalni az I Am Legend című akció sci-fit.


Kádár Mónika

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.