2007. november. 13. 08:57 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 13. 09:02 Shake

Kételyek Capa legendás képe körül

A milicista halála című legendás képet hivatalos változat szerint Robert Capa fotózta 1936. szeptember 5-én, a férfi halálának pillanatában. A kép a spanyol polgárháború és a sajtófotó ikonjává vált. Negyven évvel később azonban kételyek kezdtek felmerülni hitelességével kapcsolatban.

Hugo Domenech professzor és Raul M. Rieben újságíró legújabb kutatásaiból most dokumentumfilm született, A jéghegy csúcsa címmel; az alkotás elnyerte a mexikói filmfesztiválon a legjobb dokumentumfilm díját.

A kutatásban részt vett egy törvényszéki orvos, egy asztrofizikus és egy katonai geodéta.


A törvényszéki orvos nem talált észszerű magyarázatot a képen szereplő ember halálára. Egy bajtársa 1937-ben azt állította, hogy egy fa mögött barikádozta el magát, ott érte a golyó. A képen ez a körülmény nem jelenik meg. Az asztrofizikus szerint a fotót reggel 9 óra körül készítették, ám a krónikák délután 1 óráról szólnak. Kétséges az is, hogy a képen látható ember Federico Borell, alias Taino-e, ahogyan annak idején állították.

Tisztázatlan maradt továbbá, hogy a fotót valójában Capa készítette-e, mivel menyasszonyával, a szintén fotós Gerda Taróval együtt dolgoztak és a filmtekercseket a szerzők külön megjelölése nélkül küldték Franciaországba. Mindenesetre az első, a Vu-ben megjelent publikálásakor még Capa neve szerepelt rajta. Abban a számban két fotó jelent meg a halott milicistáról, a második képnek azonban a későbbiekben nyoma veszett.

A kétségeket a negatívok kutathatósága oszlathatná el - írta az El País című spanyol napilap. De Capa végrendeletének végrehajtója, Richard Whelan annyira őrizte a legendát, hogy ezt megakadályozta a kutatók számára. Miután nemrégiben Whelan meghalt, a kép tisztázásának kulcsa Cornell Capa, Robert fivérének kezében van.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.