2007. november. 12. 18:15 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 12. 18:03 Shake

Dollármilliókba kerül New Yorknak a Broadway-sztrájk

Napi 17 millió dollár veszteséget okoz New Yorknak a színházi dolgozók sztrájkja.

A szombaton kezdődött munkabeszüntetés miatt naponta többmint két tucat előadás marad el és ennek nem csupán a színházak, hanem a belvárosi éttermek, üzletek és egész New York is a kárát látja. A díszletmunkásokat képviselő Local One szakszervezet becslése szerint az összesített bevételkiesés eléri a napi 17 millió dollárt (2,9 milliárd forint).

A szakszervezet és a munkaadók között Michael Bloomberg polgármester is megpróbált közvetíteni, de hétfőn, a sztrájk harmadik napján sem közeledtek az álláspontok. "Ez a színházi világ belső, munkajogi vitája, de a gazdasági következmények egész New Yorkot érinteni fogják" - figyelmeztetett Bloomberg. "A köz érdeke ezért azt diktálja, hogy mindkét oldal erőltesse meg magát és találjanak végre megoldást a problémákra" - mondta a polgármester.

A szakszervezet a nyár vége óta nem tud egyezségre jutni a színházak és a producerek képviselőivel a munkavédelmi szabályokról. November 8-án aztán megszakadtak a tárgyalások. A szakszervezet a producerek konstruktív magatartásának hiányát okolja a kudarcért, a munkaadók szerint a fölösleges és költséges szabályokhoz ragaszkodó másik oldal a hibás.

A sztrájkhoz időközben színészek, zenészek, maszkmesterek és még sajtósok is csatlakoztak. 27 színházi darab előadását kellett felfüggeszteni, nem játsszák a többi között Az oroszlánkirály, Az operaház fantomja és a Mama Mia című Broadway-produkciót sem.

Különösen csalódottak a messzi földről érkezett turisták, akik hónapokkal korábban lefoglalták a méregdrága jegyeket és előre megszervezték az utat. Szombat óta csak abban a néhány színházban tartanak előadást, ahol nincs szakszervezet.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.