2007. június. 06. 16:34 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. június. 06. 17:31 Shake

Himnuszra maszturbált, elvitték a rendőrök

Több tucat görög művész vett részt egy alkalmi athéni kiállításon, és írt alá egy internetes petíciót, hogy így tiltakozzon a görög rendőrség fellépése ellen, amelynek eredményeként eltávolítottak az Art Athina kortárs művészeti kiállításról egy videoművészeti alkotást.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A szóban forgó mű egy hölgyet örökített meg, amint a görög himnusz hangjaira és ritmusára végzett önkielégítést. A Reuters úgy tudja, a képek egy hatvanas években készült görög pornófilmből valók. A rendőrség már szombaton lefoglalta a művet és letartóztatta a kiállítás igazgatóját, Mihalisz Argirut is, aki ellen "szeméremsértés" és "a nemzeti jelkép megsértése" címen emeltek vádat. A szombatról vasárnapra virradó éjszakát Argiru kénytelen volt a rendőrőrszobán eltölteni.

A hatósági fellépésre a Laosz nevű kis szélsőjobboldali párt feljelentése alapján került sor. A sértett görög művészek azonnal újabb provokáló műalkotásokkal feleltek: honlapjukon meztelen keblű Szűz Máriát és fellációt végző ortodox papot mutatnak be, a városközpontban rögtönzött ellenkiállításukon pedig a törökök ellen vívott 19. századi görög függetlenségi háború hőseinek eltorzított figuráit prezentálták akkori harci kiáltásuk alatt: "A szabadság vagy a halál!".

Eva Sztefani, az elkobzott videoalkotás megvalósítója, aki elismert művész hazájában, elmagyarázta, hogy művével a női test fogalmát kívánta kommentálni, amely, mint fogalmazott, "egyszerre forrása az életnek és tárgya a kizsákmányolásnak".

Az ügyben megszólalt Georgiosz Vulgarakisz görög kulturális miniszter is, mindenesetre a rendőrségnél sokkal toleránsabb módon: "A művészeknek jogukban áll alkotni, az állampolgároknak pedig jogukban áll elutasítani azt, amit nemzeti jelképeink megsértésének tartanak". Az Art Athina kiállítást a minisztérium védnöksége alatt rendezték meg.

Görögországban az utóbbi években nem ez volt az első eset, hogy a befolyásos és konzervatív ortodox egyház vagy a nacionalista körök nyomására művészeti alkotásokat cenzúráztak.