2007. április. 05. 16:11 Utolsó frissítés: 2007. április. 05. 16:15 Shake

"Nem ülnék le velük vacsorázni"

Felemás helyzetben van egy könyvkiadó akkor, ha egy sikermozi megjelenéséhez időzíti a film alapjául szolgáló regény - jelen esetben képregény - magyarítását. 300, papíron, magyarul.

Egyrészt biztos, hogy a film nélkül soha nem adna el annyi képregényt, mint valószínűleg ezzel az ügyes húzással (az első hétvégén hetvenezer magyar váltott jegyet a 300-ra, így a kiadó már akkor dörzsölheti a kezét, ha csak minden századik néző megy el a könyvesboltokba), másrészt azonban folyamatosan szembesülnie kell azzal, hogy a kritikusok lépten-nyomon megpróbálják összehasonlítani a két terméket - a rajzot a mozgóképpel. E sorok írója ettől eltekint, akárcsak a spártaiak történetének leírásától, ehelyett kedvcsinálóként ideilleszti azoknak a fanatikusoknak a munkáját, akik a film trailere alá bevágták a képregény megfelelő kockáit.

Filmből rajz, rajzból film

"Mivel ők a történetem főhősei, megpróbálok olyan szépen rájuk tekinteni, ahogyan csak tudok, de egyikőjükkel sem ülnék le szívesen egy vacsorára" - vall a spártaiakról Miller egy interjújában, rámutatva azok kegyetlenségére. A 300-ban Frank Miller Leónidász spártai király és csapatának perzsákkal való küzdelmét mutatja be, az utánozhatatlan Sin City-től eltérően azonban nem fekete-fehérben, hanem színesben.

Művének elkészítésekor Millert bevallása szerint egy 1962-es film, a Pesten tanult Rudolph Máté rendezte 300 spártai című alkotás inspirálta, amit még gyerekként látott a moziban (a kör 2007-ben zárult be, amikor a mozi szülte képregényből újabb mozifilm született). A duplaszélességű oldalakból álló képregény első darabja 1998 májusában került a nyilvánosság elé, a Dark Horse kiadó jóvoltából, 1999-ben pedig már három Eisner Awards díjat tudhatott maga mögött.

Miller szabad történelemkezelése, és az ebből adódó "hiteltelenség" valószínűleg senkit nem zavart volna, ha a 300 megmarad a képregénykedvelők szubkultúrájában. A 2007-es filmet övező médiafelhajtást kihasználva azonban önjelölt tudósok, kritikusok és politikusok próbálnak minden egyes hibára rámutatni. "Ez nem a valóság, de a valóságon alapul. Egy stilizált történet" - vág vissza kritikusainak Miller.

Az egyenlőtlen és esélytelennek tűnő küzdelem Miller korábbi műveiben is megjelenik, többek között az 1994 novembere és 1995 márciusa között publikált Big Fat Kill címet viselő, a sorozatban az ötödik Sin City könyvben is (ez az epizód egyébként része a Miller-Rodriguez rendezte Sin City című mozifilmnek is). Bevallása szerint Miller tudatosan tette be e motívumot a történetbe, ahogy ő mondja, kutyamódra körbejelölve a területet, hogy másnak eszébe se jusson ráugrani a témára. "Akkor már tudtam, hogy a 300 lesz a következő munkám, de csak akkoriban kezdtem el a kutatásokat" - emlékszik vissza Miller.

A 300 magyar kiadása hozza a kiadótól megszokott minőséget, látszik rajta a türelem és a gondosság, amit a könyv létrehozására fordítottak. Az egyedüli visszatartó erő a kiadvány megvásárlásától a viszonylag magas ár lehet, talán a kiadók úgy gondolták: a mozinak köszönhető hátszél segítségével még így is elmegy.
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?