Az apákat sem kíméli a gyermekágyi depresszió – helyezte új megvilágításba az eddig csak a nők esetében kutatott problémát két friss amerikai vizsgálat is.
Garrett Pace-nek, a Princetoni Egyetem és Kevin Shafernek, a Brigham Young Egyetem munkatársának a Social Work című lapban megjelent tanulmánya hatezer amerikai szülő adatai alapján mutatta ki, hogy mind a nőknél, mind a férfiaknál nagyobb a depresszió kockázata, ha többféle szülői szerepet látnak el. A leginkább veszélyeztetettek azok a mozaikcsaládok, ahol mindkét szülőnek háromféle a szerepe: külön is van saját gyerekük, és közös is születik. Náluk 57 százalékkal gyakoribb a depresszió, mint a csak egyetlen szerepet viselő szülőknél. A „háromszerepes” apáknál tovább növeli a depresszió esélyét, ha az előző kapcsolatukból származó gyerekeiktől külön élnek. A szerzők szerint a kulcs a szerepeknek megfelelés kényszere okozta stressz; azt remélik, hogy e probléma ismeretében az érintettek könnyebben fordulnak majd szakemberhez. A Northwestern Egyetemen végzett kutatás pedig a férfiak által amúgy nagyobb idegenkedéssel fogadott szakszerű segítség fontosságát húzza alá, megállapítva, hogy a kispapák depressziója éppúgy hatással lehet a gyerekek viselkedés- és érzelmi zavaraira, mint az anya szülés utáni depressziója. Sheehan Fisher és kollégái kétszáz családot vizsgáltak, és azt találták, hogy a szülők közti konfliktusok kisebb szerepet játszanak ezekben a problémákban, mint az, ha valamelyikük depressziós.
Apákkal kapcsolatos további érdekességekről a HVG Extra Pszichológia május 21-én megjelent, 2015/2. számában olvashat. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg a kiadónál!