Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2024. február. 27. 12:20

Mikor a legnagyobb az öngyilkosság kockázata?

Évszakonként, naponként, óránként próbálta felmérni a baljós időszakokat egy kutatópáros.

Nem téved nagyot, aki úgy képzeli, hogy a sötét, hideg napok gyakrabban hangolják öngyilkosságra az arra hajlamos embereket.

A valóság az, hogy a gondolat kis késéssel érik tetté.

Legalábbis ezt mutatta ki egy nottinghami és egy amszterdami kutató, Brian O’Shea és René Freichel.

A két pszichológus azt állítja, hogy korszerű számítási módszerekkel minden eddiginél pontosabban állapították meg, mely évszakok, napok és órák jelentenek nagyobb kockázatot.

Rendelje meg online!

Mint a Translational Psychiatry folyóiratban írják, az önpusztító gondolatok valóban télen a legerősebbek, de pár hónapot késik, amíg az érintettek kijönnek téli depressziójukból, és erőt éreznek tettük megvalósításához: a csúcs februárban jelentkezik.

Napok szerint a hét vége és eleje veszélyes, tovább részletezve pedig a hajnali 4-5 óra körüli időszak, illetve az ehhez adódó egyórányi halogatás percei.

A felmérés alapját az adja, hogy hat éven át tízezer ember töltött ki rendszeresen kérdőíveket Nagy-Britanniában, az USA-ban és Kanadában.

A kritikus időszakoktól függetlenül említenek a kutatók más, ismert tényezőket.

Például azt, hogy megnő az öngyilkosság kockázata az antidepresszánsok szedésének kezdetekor vagy egy kórházi pszichiátriai kezelés lezárulta után.

A kockázatos időszakok felmérésével a kutatók szándéka annak az elősegítése, hogy az orvosok és pszichológusok célzottabban foglalkozhassanak a veszélyeztetett páciensekkel.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőket segítő, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot!