Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2022. május. 22. 18:30

Tudja, milyen a kötődési stílusa? Érdemes lenne megismernie

Nemcsak a terápiában lehet haszna e tudásnak, hanem a mindennapi életben is.

Mihamarabb jó tisztázni, ki milyen kötődési stílust sajátított el a születése után, mert ezek a mintázatok mélyebb hatást gyakorolnak felnőtt életünkre, mint sokan gondolnák.

Például sokat segíthet a szorongás, a depresszió vagy párkapcsolati problémák megoldásában, ha ismerjük a saját stílusunkat – hangsúlyozza Helen Dent, a Staffordshire-i Egyetem klinikai szakpszichológus professzora.

A kötődéselmélet – amit még az 1960-as években dolgozott ki John Bowlby brit pszichiáter – úgy tartja, hogy az önbecsülést, az érzelmek kontrollálásának képességet és a kapcsolatok minőségét egyaránt befolyásolja, milyen volt a viszony a legfőbb „gondozóval”, többnyire az édesanyával.

Ha ő érzékeny és rendszeresen törődik a gyerekével, akkor az „biztonságos kötődésű” lesz; ha stresszel és visszahúzódik baj esetén, akkor a gyermeke „bizonytalan elkerülővé” válik; ha a gondozó érzékeny, de gyakran nem figyel, akkor a kicsi „bizonytalan ambivalenssé” lesz, az elhanyagoló, netán bántalmazó magatartás következtében pedig a gyerek „dezorganizált” viselkedést mutat.

Felnőttkori szorongás és félelem esetén – mutatták ki a legújabb kutatások – ezek a gyerekkori mintázatok lépnek működésbe.

Végső soron tehát nem csupán a felnőttkori testi és lelki egészséget, a családi és párkapcsolatok alakulását vagy a munkahelyi előmenetelt befolyásolhatják, hanem a vallási meggyőződést, a háziállatokhoz viszonyulást vagy épp a lakberendezési szokásokat is.

A stílus megismerése elősegítheti, hogy azon – s így a gondolkodási, viselkedési sémákon – változtatni lehessen, következésképpen javuljanak az életben kínálkozó lehetőségekre adott reakcióink.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben hatással, befolyásolással és a manipulációval foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.