Évszázadok, sőt évezredek óta keresünk útmutatást, hogy hogyan éljük az életünket. A filozófia és a vallás mellett a XX. századtól már a pszichológia tudománya is válaszokat ad a kérdéseinkre. De vajon tényleg meg tudjuk oldani a problémáinkat egy szöveg segítségével?
Az önsegítés nem új keletű igény, és bár némelyek szerint a Biblia volt a műfaj első és legjelentősebb könyve, általánosan elismerten az első kötet Self-Help címmel 1859-ben jelent meg a skót Samuel Smiles tollából – innen az elnevezés.
Az 1970-es években virágzó „csináld magad” mozgalom az önfejlesztő, önismereti, motivációs könyveknek is új lendületet adott, az utóbbi évtizedekben pedig Magyarországon is egyre növekszik a kereslet az iránymutatást adó írások iránt.
A segítségükkel kifejezetten sokan próbálják újult erővel megvalósítani a fogadalmaikat januárban, illetve vélhetően olyan embert próbáló időkben is többen fordulnak a segítő irodalomhoz, mint például a koronavírus okozta helyzet.
A jobb döntéshozataltól a „haláltakarításig”
A self-help könyveknek többféle definíciójuk létezik. A szűkebb értelmezés szerint ebbe a műfajba tartoznak a „tippek, trükkök”, vagy a „Mosolyogj és boldog leszel!” típusú, a pozitív pszichológia félreértelmezésén alapuló kötetek, míg mások szerint a tudományosan megalapozott pszichológiai munkák is.
A problémák széles spektrumára kínálnak megoldást ezek a könyvek: a párkapcsolat, a gyereknevelés kihívásaira, a „Ki vagyok én?” örök kérdésére.
A segítségükkel megküzdhetünk a stresszel, a depresszióval, fejleszthetjük a kommunikációnkat, az érzelmi intelligenciánkat, a személyiségünket, megtanulhatunk jó döntéseket hozni, de még ahhoz is kaphatunk tanácsot, miként lomtalanítsunk a halálunk előtt, illetve hogyan gondoljuk át racionálisan, jó ötlet-e megölni magunkat.
A self-help könyvek sikere Steven Starker amerikai médiaszociológus szerint olyan könnyen belátható okokkal magyarázható, mint hogy jóval olcsóbbak, mint szakemberrel konzultálni; könnyen beszerezhetők, és egy álmatlan éjszakán akár ki is tudjuk őket olvasni; anélkül kaphatunk válaszokat a kérdéseinkre, hogy bárki előtt fel kellene tárnunk a problémáinkat; valamint sok önsegítő könyv bestseller lesz, így a többi olvasóval együtt egy közösség tagjává, trendi áramlat részesévé is válunk.
Olvassa tovább Tanács Eszter írását a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, melynek témája: újrakezdés a bizonytalanság korában.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.