Az egykori fekete jogvédő mozgalom, a Fekete Párducok egyenruhájába öltözött háttértáncosokkal jelent meg Beyoncé az idei Super Bowl félidei show-jában. Megfigyelők szerint ez egyértelmű politikai üzenet volt a világhírű énekesnőtől. A Formation című dal videója éppen a Super Bowl előtti napon jelent meg, és sokakat felháborított. Az élő műsor után viszont inkább támogató kommenteket kapott Beyoncé a közösségi oldalakon.
Ruha, koreográfia, fotók a közösségi médiában – ezeket az eszközöket vetette be Beyoncé és csapata az idei Super Bowlon üzenetük közvetítéséhez.
A profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) nagydöntőjének szokásos félidei showjában a Coldplay kezdett zenélni, majd Bruno Mars vette át a stafétát, és harmadikként lépett színre táncosaival Beyoncé Formation című dalával. Az összes lány feketébe öltözött, egyforma volt a frizurájuk, és olyan sapkát viseltek, mint az egykori Fekete Párducok tagjai.
A radikális polgárjogi mozgalmat két fekete amerikai egyetemista alapította a hatvanas évek második felében, céljuk annak elérése volt, hogy a színes bőrűeket is emberszámba vegyék az Egyesült Államokban. Sokszor keveredtek tűzharcba a rendőrökkel, ugyanakkor rendszeresen segítették a szegénysorban élő társaikat egyebek mellett ruhaosztással, szűrőprogramokkal, tanfolyamok szervezésével.
Nagy hatással volt rájuk a Malcolm X néven ismert amerikai muzulmán pap és jogvédő, aki az afroamerikaiak jogaiért küzdött. Az újkori amerikai történelem egyik legmeghatározóbb afroamerikai személye volt, kritikusai ugyanakkor rasszizmussal és az erőszak szításával vádolták.
Malcolm X-re Beyoncé performanszában is utaltak, méghozzá azzal, hogy a koreográfia részeként ikszet formáztak a pályán táncoló lányok.
Volt még egy üzenetük, de ez már a Twitteren: öt táncoslány felemelt kézzel fotózkodott, egyik kezében azzal a felirattal, hogy „Igazságot Mario Woodnak”. Mario Woodot tavaly decemberben lőtték agyon rendőrök San Franciscóban, a beszámolók szerint azért, mert nem volt hajlandó letenni a kezében lévő kést. A férfi a gyanú szerint megkéselt valakit, nem sokkal azelőtt, hogy tucatnyi fegyveres rendőr vette körbe. Jogvédők azért bírálják a hatóságokat, mert úgy vélik, hogy Woodot fegyverek nélkül is ártalmatlanná tudták volna tenni.
Beyonce's dancers paid tribute to #MarioWoods, black man killed by San Francisco police. #SB50 #BlackLives pic.twitter.com/m2Pl9i5qKL
— Jamilah King (@jamilahking) 2016. február 8.
Beyoncé már a vasárnapi Super Bowl előtt bombát robbantott azzal, hogy közzétette a Formation klipjét. Sokak szerint ez Beyoncé eddigi legátpolitizáltabb videója.
Az egyik jelenetben fehér rendőrök sorakoznak fel egy fekete kisfiúval szemben, de látható a képsorokon egy graffiti is, azzal a felirattal, hogy „hagyjátok abba a lövésünket”. Beyoncé egy árvízben ragadt autó tetején látható, utalva arra, hogy a Kathrina hurrikán után Kanye West rapper azzal vádolta meg az akkori elnököt, George Busht, hogy nem törődtek a katasztrófa területén bajba került feketékkel.
A klip Beyoncé egyes rajongóinál is kiverte a biztosítékot. Volt, aki rendőrellenességet kiáltott, mások közölték, hogy soha többé nem hallgatják az énekesnő zenéjét, és volt olyan is, aki a Super Bowl bojkottjára szólított fel Beyoncé félidei fellépése miatt.
Ilyen előzmények után sejteni lehetett, hogy Beyoncé vasárnap este is készül valamire: és valóban, a fekete párducos műsorra mindenki felfigyelt.
A Twitteren sokan támogatásukról biztosították az énekesnőt a műsor után. Beyoncé azt mondta az ET Online-nak: boldog, hogy előadhatták a Formationt, és ő csupán azt szerette volna, ha az emberek büszkék, és olyannak szeretik magukat, amilyenek.