Plázs hvg.hu 2015. szeptember. 11. 15:00

Ezek most Amerika legjobb egyetemei

Az U.S. News & World Report 1983 óta rangsorolja a legjobb amerikai egyetemeket. A friss rangsor a diákok teljesítménye, a végzett diákok későbbi sikerei, illetve az ösztöndíj-lehetőségek alapján készült, de azt is figyelembe vették, hogy a különböző tanszékek milyen erőforrásokkal dolgoznak, továbbá az egyetemnek mennyi pénze van.

1. Princeton

A borostyánnal befuttatott kampuszú Princeton New Jersey csendes városában, Princetonban található. A patinás intézményt, amely bölcsészettudományi, társadalomtudományi, természettudományi és mérnöki képzést is kínál, 1746-ban alapították. A Princeton volt az első amerikai egyetem, amely a „kölcsönrendszer” helyett nem visszafizetendő ösztöndíjat kínált a tehetséges, nehéz sorsú diákoknak. Többek között itt tanított Wigner Jenő Nobel-díjas fizikus és Neumann János matematikus. A Princeton egyike annak a hat nagy amerikai egyetemnek, amelyik külföldi diáknak is ad akár az összes költséget fedező támogatást.

Wikipedia / Andreas Praefcke

2. Harvard

Amerika legrégebb óta működő és legpatinásabb felsőoktatási intézményét 1636. szeptember 8-án alapították a Massachusetts Államban található Cambridge-ben. Nevét John Harvardról kapta, aki a Cambridge-i Egyetemen tanult, és kezdetben a professzorok többsége is Cambridge-ből érkezett. A várost, ahol az egyetemet alapították, éppen ezért nevezték el Cambridge-nek, tisztelegve professzoraik előtt. A keleti part elit egyeteme közgazdász- és a jogászképzésről a leghíresebb. Hallgatóinak legalább negyede külföldi. Az intézmény kapuja a magyarok előtt is nyitva áll. A Harvard Amerika és a világ legnagyobb egyetemi alapítványával rendelkezik, egymaga több pénzt fordít kutatásra, mint sok ország teljes kutatás-fejlesztési költségvetése.

Wikipedia / SBAmin

3. Yale

New Haven városában, Connecticut államában található Yale az előző kettőhöz képest kisebb egyetem. Az 1701-ben alapított connecticuti egyetem összesen 49 Nobel-díjast adott a világnak, a legtöbben közülük a közgazdasági és az orvosi Nobelt kapták meg, de mind a hatféle díjat elnyerték innen, az egyetemről még két irodalmi és két Nobel-békedíjas is kikerült. Itt tanult George H. W. Bush, majd a fia, George W. Bush, Bill Clinton és Meryl Streep.

Wikipedia / Henry Trotter

4. Columbia

Legtöbb intézete Manhattan közelében található. Az 1754-ben II. György király által alapított Columbián ma harmincezer diák tanul. Több amerikai elnök, köztük Barack Obama is itt szerzett diplomát. A Columbián tanít emberi jogi tárgyakat George Clooney felesége, Amal Alamouddin is.

Wikipedia / Getty Hall

5. Stanford

A Stanford Egyetem a Kalifornia állambeli Stanfordban, a Szilícium-völgy szívében, nagyjából 60 kilométerre délkeletre San Franciscótól található. Egyes rangsorok szerint itt képzik a legjobban kereső diplomásokat az egész világon. Tudományos és sportélete egyaránt jelentős. Leland Stanford vasúti iparmágnás, USA-szenátor, utóbb Kalifornia kormányzója alapította 1885-ben. 16 éves korában, tífuszban elhunyt egyetlen fiának emlékére hozta létre a gyermeke nevét viselő intézményt.

Wikipedia / King of Hearts / Wikimedia Commons

A kutatást és a további rangsort itt találja.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?