A boldog, nyugodt és kiegyensúlyozott emberek sokkal kreatívabbak, mint azok, akik állandóan idegesek és nyomás alatt vannak. A szűkre szabott határidő stresszt és szorongást szül, amitől a legbejáratottabb és a legkézenfekvőbb megoldást választjuk.
Határidők és külső nyomás nélkül valószínűleg sosem végeznénk a feladatainkkal. John Kounios neurológus, a philadelphiai Drexel Egyetem professzora, a Washington Postban frissen megjelent interjújában ezt ugyan nem cáfolta, ugyanakkor azt is kifejtette, hogy a határidők kiszabása alapvetően tönkreteszi a kreativitásunkat.
A tudós kutatásai szerint a boldog, nyugodt és kiegyensúlyozott emberek sokkal kreatívabbak, mint azok, akik állandóan idegesek és nyomás alatt vannak. „Amikor jó a kedvünk, sokkal érzékenyebbek vagyunk a nehezebben aktiválható, még csírájában lévő ötletek megfogalmazására, ilyenkor a figyelmünk jobban ki van élezve a még ismeretlen tartományokra. Amikor rossz kedélyállapotban vagyunk, a legbejáratottabb és a legkézenfekvőbb megoldás felé törekszünk.”
„Nem beszélve arról a félelemről, hogy mi lesz velünk, ha egy munkát nem tudunk időre teljesíteni. Az így keletkező ideges feszültség az agyat arra készteti, hogy analitikus üzemmódba kapcsoljon” – teszi hozzá a tudós. John Kounios éppen ezért azt javasolja a menedzsereknek és a főnököknek, hogyha kreatív ötleteket várnak a munkatársaiktól, szabjanak lazább határidőket, és a szavak mágiáját szem előtt tartva, felejtsék el a határidő szót, ami már önmagában idegességet szül. Inkább célzott dátumokat javasoljanak, hogy mikorra érdemes a feladatot elvégezni, és adjanak elég időt a gondolkodásra és a megoldásra.