Ezért veszélyesek a bányatavak
A tiltás ellenére minden nyáron több százan hűsölnek a bányatavakban annak ellenére, hogy évről évre nagyjából száz halálos áldozatot követelnek az „illegális strandok”. Itt vannak az okok, hogy miért veszélyes a bányatavakban fürdeni.
Bár a gyanútlan strandoló úgy látja a bányatavaknál, mintha fokozatosan mélyülne, gyakran már néhány lépés után eltűnhet a lábunk alól a talaj. "A meder kiszámíthatatlan, mert általában hatalmas markolóval vagy kotróhajóval bányásszák a kavicsot, a működő bányákban ráadásul a munkálatok miatt szinte naponta változhat, hogy hol mélyül jobban" – mondta el Varju-Majzik Péter, a CEMEX Hungária Kft. bányászati üzletág igazgatója.
Mint mondta, további veszélyforrás, hogy a bányatavak alján gyakran maradhatnak a bányászatból származó, gyakran éles tárgyak, fémhulladékok, drótkötelek. Ezek általában nehezen észrevehetők, mivel az ilyen vizekben többnyire nem jók a látási viszonyok. Nem elhanyagolható az sem, hogy a víz hőmérséklete sem egyenletes, amíg a felszínen általában 20-23, kicsit lejjebb már csak nagyjából 10 fokos, ami könnyen okozhat görcsöt" – tette hozzá a szakember.
A bányatavaknál vízimentő-szolgálat sincs, ha bajba jutunk, nincs olyan szakember, aki a segítségünkre sietne, vagy szakszerű ellátásban részesítene.