Plázs hvg.hu 2015. január. 17. 14:46

Nem csak hatalmas, high-tech is, mobil is az XL-óriáskerék

Nem a vásári búcsúba való, mert 3-4 hétbe telik felszerelni, de a 80 méteres szörnyetegen szinte minden automata .

A világ legnagyobb szállítható óriáskereke 80 méter magas és 750 tonna súlyú gigászi acélszerkezet. A Maurer Germen Wheels müncheni vállalat által a Bussink Design tervei alapján épített "szörnyeteg" 74 méter átmérőjű forgórésze két vagy négy fordulatot tud megtenni óránként úgy, hogy 16 utast szállít a 27 gondolájának mindegyikében.

Miközben Münchenben előkészületben van az R80XL típusszámot viselő szerkezet újabb példánya, az első már Pueblában (Mexikó) rója a köröket 2013 nyara óta. A szerkezethez a Siemens szállította a hajtásláncot, és az elektro-, valamint az automatika-technikát is.

Óránként 2-4 fordulattal 80 méter magasságig juttat el
Siemens

A mobil XL-óriáskerekeket nem vidéki vásárokra vagy népünnepélyekre szánták, mert a szerkezet 3-4 hét alatt építhető fel, illetve bontható le, így inkább átmeneti turista-attrakcióként szolgál.

A rendszer egésze a biztonság köré épül, két rendszere is van az esetleges áramkiesések kezelésére, és még arra is figyeletek a tervezők, hogy a kerék mindig súlypontjával lefelé gördüljön, így az utasok a szerekezetből áramszünet esetén is ki tudnak szállni.

A biztonság mellett az automatika a leginkább jelllemző az XL-re, automata a hajtáslátcvezérlés, és automata táplálja vissza a fékezési energiából nyert áramot a hálüzatba.

De az utasok beszállása is automatizálva van: valamennyi gondola állapot-információt küld magáról az üzemeltetőnek, aki a jegyvásárlás alapján a várakozó utasok számát is ismeri. A gondolák így automatikusan úgy állnak meg a beszállításhoz, hogy a kerék mentén mindig optimális súlyelosztás alakuljon ki.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.